1. kolo Svetového pohára XCO 2015 - bikepoint.sk

1. kolo Svetového pohára XCO 2015

vložené 26. 05. 2015 o 00:11

Uplynulý víkend sa u našich západných susedov uskutočnil prvý pretek Svetového pohára MTB XCO 2015. Nové Město na Moravě vo Vysočina Aréne privítalo najlepších cross country pretekárov už piaty krát. Doposiaľ boli preteky v Čechách vždy vyhlásené ako najlepšie preteky Svetového pohára. Oproti vlaňajšku organizátori trať trocha upravili.

V roku 2016 sa na trati vo Vysočina Aréne uskutočnia Majstrovstvá Sveta MTB.

Ženy Elite, ktorých bolo na štarte 78 absolvovali 5 okruhov. 149 Mužov Elite absolvovalo 6 okruhov.

Po dvadsiatich mesiacoch sa na najvyšší stupienok pre víťaza vo Svetovom pohári postavil domáci pretekár Jaroslav Kulhavý (SPECIALIZED RACING). Druhý so stratou 24 sekúnd bol Švajčiar Nino Schurter (SCOTT-ODLO MTB RACING TEAM), tretí Francúz Julien Absalon (BMC MOUNTAINBIKE RACING TEAM) zaostal 1:16 min.

O víťazovi v kategórii muži Elite sa rozhodlo v poslednom okruhu, keď Jaroslav Kulhavý zaútočil v stúpaní a Nino Schurter nedokázal odpovedať. Dvojica Kulhavý Schurter bola osamotená vo vedení od prvého kola.

Medzi 149. mužmi boli na štarte aj dvaja slovenský prtekári MICHAL LAMI a MARTIN HARING. MICHAL LAMI obsadil 32. miesto so stratou 7:08 min. MARTIN HARING do cieľa nedošiel.

Výsledky muži Elite:

1. Jaroslav Kulhavý.....SPECIALIZED RACING.....1:33:27 hod.

2. Nino Schurter.....SCOTT-ODLO MTB RACING TEAM.....+0:24

3. Julien Absalon.....BMC MOUNTAINBIKE RACING TEAM.....+1:16

32. MICHAL LAMI.....7:08

MARTIN HARING.....DNF2

Od štartu pretekov ženy Elite sa do čela dostala dvojica pretekárok, víťazka Svetového pohára XCO 2014 Švajčiarka Jolanda Neff (STOECKLI PRO TEAM) a Nórka Gunn Rita Dahle (MULTIVAN MERIDA BIKING TEAM). O víťazke rozhodlo až posledné stúpanie, v ktorom sa 22. ročná Neff vzdialila 42. ročnej Dahle. Jolanda Neff zvíťazila o jednu sekundu. Tretia Francúzska Pauline Ferrand Prevot (RABOLIV) zaostala za víťazskou 1:39 min.

V Novém Měste na Moravě štartovala aj JANKA KESEG ŠTEVKOVÁ, ktorá obsadila 39. miesto so stratou 11:11 min.