14. etapa Tour de France 177  km - bikepoint.sk

14. etapa Tour de France 177 km

vložené 19. 07. 2014 o 19:54

Na pretekárov dnes čakali dve mýtické stúpania, stúpanie prvej kategórie Col du Lautaret (2058 m n. m., dĺžka stúpania 34 km s priemerom 3,9%) a Col d'Izoard kategórie HC (2360 m n. m., s 19 kilometrovým stúpaním a priemerom 6%) a cieľ na kopci prvej kategórie Risoul (1855 m n. m. s dĺžkou 12,6 km a priemerom 6,9%).

Col d'Izoard s výškou 2360 m n. m. bol v tohtoročnej Tour de France najvyšším bodom, cieľový kopec Risoul bol zaradený na Tour prvý krát.

Najťažšia horská etapa v Alpách začínala v Grenobli a merala 177 kilometrov. Po 33. kilometroch sa do čela dostala 17 členná skupina cyklistov, medzi ktorými bol aj PETER SAGAN, ktorý vyhral šprintérsku prémiu a získal 20 bodov do bodovacej súťaže.

Najväčší favoriti čakali na posledné stúpanie, postupne navyšovali tempo a dobiehali jednotlivých pretekárov z úniku. Päť kilometrov pred cieľom zostal z pôvodného úniku v čele iba Poliak Rafal Majka (Team Tinkoff - Saxo), ktorý si po včerajšom druhom mieste, dnes pripísal víťazstvo. Druhý so stratou 24 sekúnd prišiel žltý Talian Vincenzo Nibali (Astana Pro Team), tretí bol Francúz Jean-Christophe Peraud (AG2R La Mondiale) so stratou 26 sekúnd. Vynikajúce deviate miesto dnes obsadil český pretekár Leopold König (Team NetApp - Endura) so stratou 1:20 min.

PETER VELITS (BMC Racing Team) dnes prišiel na 39. mieste, keď stratil 10:18 min. PETER SAGAN (Cannondale Pro Cycling) obsadil 79. priečku so stratou 21:41 min.

24 ročný Poliak Rafal Majka dnes získal svoje prvé profesionálne víťazstvo a stal sa po 20. rokoch druhým poľským víťazom etapy na TdF.