18. etapa Tour de France 145,5 km - bikepoint.sk

18. etapa Tour de France 145,5 km

vložené 24. 07. 2014 o 19:11

Col du Tourmalet (2 115 m n. m., 17,1 km stúpania s priemerom 7,3 %) a Montée du Hautacam (1 520 m n. m. s dĺžkou stúpania 13,6 km s priemerom 7,8 %. Dve mýtické stúpania, dve stúpania HC kategórie.

Posledná horská etapa začínala v Pau, končila na vrchole Hautacam a merala 145, 5 kilometra. Spolu dnes cyklisti nastúpali 4 500 výškových metrov.

Do čela sa dostala viacčlenná skupina cyklistov, ale Astana Pro Team sledovala únik pozorne a nedovolila uprchlíkom veľký časový odstup. O víťazovi rozhodlo až záverečné stúpanie na Hautacam. Desať kilometrov pred cieľom reagoval žltý Talian Vincenzo Nibali (Astana Pro Team) na nástup Američana Chrisa Hornera (Lampre - Merida), ale po pár metroch Nibali Hornerovi nastúpil a vydal sa za dalším etapovým víťazstvom. Osem kilometrov pred cieľom predbehol Nibali aj posledného pretekára z úniku a so zdvihnutými rukami prešiel cieľom ako prvý. Druhý Francúz Thibaut Pinot (FDJ.fr) zaostal 1:10 min. Tretí bol víťaz včerajšej etapy, Poliak Rafal Majka (Team Tinkoff - Saxo) so stratou 1:12 min. Na 8. mieste skončil český pretekár Leopold König (Team NetApp - Endura) so stratou 1:57 min.

Slovák PETER VELITS (BMC Racing Team) prišiel v poslednej horskej etape na 85. mieste so stratou 24:39 min. PETER SAGAN (Cannondale Pro Cycling) bol na 88. mieste so stratou 26:29 min.

V priebežnom poradí sa z druhej priečky prepadol na štvrtú Alejandro Valverde (Movistar Team).

Vincenzo Nibali sa stal piatym cyklistom ktorý zvíťazil na Hautacame a pripísal si štvrté etapové víťazstvo v tomto roku na TdF.

Takmer všetky dresy majú už istých majiteľov. Iba veľká smola môže obrať Vincenza Nibaliho o žltý dres, PETRA SAGANA o zelený dres a Rafala Majku o bodkovaný dres.