20. etapa TdF 2016 - bikepoint.sk

20. etapa TdF 2016

vložené 23. 07. 2016 o 19:58

Dnes čakala na unavených cyklistov posledná alpská etapa v predposledný deň najslávnejších etapových pretekov Tour de France 2016. Dvadsiata horská etapa merala 146. kilometrov a viedla z Megève do Morzine. V náročnej etape museli cyklisti zdolať štyri hodnotené stúpania (jednu druhej kategórie, dve prvej a jedno kategórie HC) a jednú šprintérsku prémiu.

Po štarte sa do čela dostala veľká, 36 členná skupina, v ktorej nechýbal slovenský cyklista PETER SAGAN (Tinkoff) a jeho tímový kolega Roman Kreuziger, ktorý sa snažil dostať do TOP 10 celkového poradia. PETER SAGAN ťahal celú skupinu 80. kilometrov a 62 kilometrov pred cieľom z čela unavený odstúpil.

V stúpaní na posledný kopec 103. ročníka Tour de France Col de Joux Plane s dĺžkou 11,6 km a s priemerom 8,5 %, zostala v čele už len dvojica Julian Alaphilippe (Etixx - Quick Step) a Jarlison Pantano (IAM Cycling), ktorú dva kilometre pod vrcholom dostihol Vincenzo Nibali (Astana Pro Team) a tesne pod vrcholom aj Ion Izagirre (Movistar Team). V nebezpečnom osem kilometrovom technickom zjazde po mokrej ceste, keďže od 50. kilometra takmer stále pršalo, zaútočil Španiel Ion Izagirre a viac ho nikto nevidel. Druhý so stratou 19. sekúnd prešiel cieľom Kolumbijčan Jarlison Pantano, tretí skončil Talian Vincenzo Nibali so stratou 42. sekúnd.

Český cyklista Roman Kreuziger (Tinkoff) prešiel cieľom na 6. mieste so stratou 1:44 min a prebojoval sa v priebežnom poradí pred poslednou etapou na 10. miesto.

PETER SAGAN (Tinkoff) prišiel dnes na 97. mieste so stratou 28:17 min.

Španielsky 27 ročný cykilsta Ion Izagirre, vyhral svoju prvú etapu na TdF, a zároveň vyhral prvú etapu na tohtoročných pretekoch pre tím Movistar a Španielsko.

Chris Froome prišiel dnes do cieľa s úsmevom na perách v spoločnosti svojich tímových kolegov. Od tretieho celkového víťazstva na Tour de France mu stačí prísť zajtra v oslavnej etape do cieľa. Svojho istého majiteľa má aj zelený dres, ktorý piaty krát v rade získal PETER SAGAN. Slovenský cyklista získal aj cenu pre najbojovnejšieho jazdca celých pretekov.