MS v cestnej cyklistike 2014 - bikepoint.sk

MS v cestnej cyklistike 2014

vložené 28. 09. 2014 o 19:15

V nedeľu 21. 9. 2014 sa začali v španielskej Ponferrade Majstrovstvá sveta v cestnej cyklistike 2014.

(28. 9. 2014) Pretekom s hromadným štartom mužov Elite dnes končili Majstrovstvá sveta v cestnej cyklistike 2014. Na štarte stálo 204 cyklistov aj s bratmi VELITSOVCAMI, ktorý pomáhali lídrovi PETROVI SAGANOVI. Pretek meral 254, 8 km (14 okruhov) s celkovým prevýšením 4284 metrov. Počas pretekov viac krát pršalo.

Na začiatku sa do čela dostala štvorica pretekárov, ktorá si postupne vytvorila viac ako 12 minútový náskok. O stíhanie sa starali hlavne Poliaci. O víťazovi sa rozhodolo až v poslednom 14. okruhu v zjazde z predposledného kopca. V ňom zaútočil Poliak Michal Kwiatkowski, predbehol vedúcu štvoricu a sám sa vydal do posledného stúpania. Najväčší favoriti na dúhový dres, bez P. SAGANA, sa vydali Poliaka stíhať, ale sto metrov pred cieľom oslavujúci Kwiatkowski zvíťazil o jednu sekundu pred druhým Austrálčanom Simonom Gerransom a tretím Španielom Alejandrom Valverdem.

PETER SAGAN (Cannondale Pro Cycling) obsadil 43. miesto so stratou 42 sekúnd, PETER VELITS (BMC Racing Team) na 87. mieste stratil 13:43 min, MARTIN VELITS (OPQS) odstúpil počas preteku.
Dvadsaťštyri ročný Michal Kwiatkowski sa stal prvým polským Majstrom sveta v cestnej cyklistike v kategórii muži Elite. Španiel Alejandro Valverde skončil na MS tretí krát na treťom mieste v rade.

(27. 9. 2014) Pretekmi s hromadným štartom juniorov pokračovali v sobotu MS v cestnej cyklistike v Ponferrade. Juniori absolvovali sedem okruhov, čo bolo spolu 127,4 km. Celkové prevýšenie bolo 2142 metrov. Slovensko zastupovala štvorica mladých cyklistov -  JURAJ BELLAN (Team Firefly), LADISLAV KNIHA (CyS Žilina), DAVID ZVERKO, KRISTIÁN ZIMÁNY (obaja MŠK CK Žiar nad Hronom). Majstrom sveta sa stal Nemec Jonas Bokeloh. Jediným z naších cyklistov ktorý prišiel do cieľa bol JURAJ BELLAN so stratou 3:36 min na 57. mieste. Zvyšná trojica slovenských juniorov vzdala.

(26. 9. 2014) Dnes pokračovali Majstrovstvá sveta v cestnej cyklistike, po dni voľna, pretekmi s hromadným štartom junioriek. Na štarte stála aj TEREZA MEDVEĎOVÁ (ŽP Šport), ktorá na vlaňajších MS obsadila výborné šieste miesto. Juniorky v Ponferrade absolvovali štyri 18 kilometrové okruhy. Spolu mala trať 72,8 km s prevýšením 1224 metrov. Zlatú medailu a dúhový dres získala vlaňajšia víťazka Amalie Dideriksenová z Dánska. Osemnásťročná TEREZA MEDVEĎOVÁ odstúpila z pretekov v prvom kole.

O 13:00 stála na štarte pretekov s hromadným štartom mužov U23 štvorica Slovákov - ERIK BAŠKA, ĽUBOŠ MALOVEC, MÁRIO DAŠKO (všetci traja Dukla Trek Trenčín) a JURAJ LAJCHA (epic janom greenway). Muži U23 bojovali o dúhový dres na trati dlhej 182 kilometrov (10 okruhov) s celkovým prevýšením 3060 metrov. Do cieľa došiel iba ERIK BAŠKA na 84. mieste so stratou 10:34 min za víťazom Svenom Bystronom z Nórska.

(24. 9. 2014) Bez Slovenskej účasti pokračovali dnes MS v cestnej cyklistike individuálnou časovkou mužov Elite. Najlepší časovkári sa stretli v boji o dúhový dres na zvlnenej trati dlhej 47,1 km s prevýšením 458 metrov v okolí Ponferrady. Ak by bol dnes dnes najrýchlejší Tony Martin, stal by sa prvým cyklistom, ktorému sa podarilo vyhrať individuálnu časovku na MS štyri krát v rade.

Na prvom medzičase bol Martin prvý, ale postupne začal strácať na Bradleyho Wigginsa, ktorý bol v cieli s časom 56:25 min najrýchlejší. Druhý Nemec Tony Martin stratil na Brita Sira Wigginsa 26 sekúnd. Tretí  skončil Holanďan Tony Dumoulin so stratou 40 sekúnd. Na peknom 9. mieste skončil Čech Jan Bárta. Tridsaťštyri ročný Wiggins získal svoj prvý titul MS v individuálnej časovke.

(23. 9. 2014) Dúhový dres Majstra sveta v individuálnej časovke juiorov získal suverenne s náskokom 44. sekúnd Nemec Lennard Kämna. Slovák DAVID ZVERKO (MŠK CK Žiar nad Hronom) so stratou takmer štyroch minút obsadil 52. miesto. Trať v okolí Ponferrady merala 29,5 kilometra s prevýšením 172 metrov.

(22. 9. 2014) V pondelňajšej individuálnej časovke junioriek reprezentovala Slovensko 18 ročná TEREZA MEDVEĎOVÁ (ŽP Šport). Majsterkou sveta v individuálnej časovke junioriek sa stala Austrálčanka Macey Stewart, ktorá 13,9 km trať v okolí Ponferrade s prevýšením 125 metrov, zvládla za 20:08 min. TEREZA MEDVEĎOVÁ skončila na slušnom 28. mieste so stratou 1:29 min na víťazku.

(21. 9. 2014) MS začali nedeľnou tímovou časovkou. Tohtoročná trať v okolí Ponferrady merala 57,1 km s 386 metrovým prevýšením. Maximom na trati bolo 8,3 % stúpanie. Víťazstvo obhajoval tím Omega Pharma - Quick Step, ktorý po zaradení tímovej časovky do programu MS v roku 2012 vyhral oba tituly. Pri oboch bol aj Slovák PETER VELITS.

Dvadsaťdeväť tímov so šesticou pretekárov štartovalo v štvorminútových intervaloch. Na treťom mieste skončil s časom 1h 04' 05'' obhajca titulu Omega Pharma - Quick Step. Druhá Orica GreenEdge mala čas 1h 04' 01''. A s najlepším časom 1h 03' 30'' v tímovej jazde proti chronometru bol BMC Racing Team s PETROM VELITSOM. BMC Racing Team prešiel cieľom v minimálnom počte štyroch pretekárov, P. VELITS bol na druhom mieste. Neskôr začalo pršať, na čo pravdepodobne doplatil obhajca titulu tím OPQS.

PETER VELITS sa stal prvým trojnásobným Majstrom sveta v tímovej časovke v rade!

V tíme Cannondale Pro Cycling sa v tímovej časovke predstavil PETER SAGAN. Tím Cannondale prešiel cieľom s deviatym najrýchlejším časom so stratou 1:28 min na víťaza.