Report: ŠKODA Horal MTB maratón 2015 - bikepoint.sk

Report: ŠKODA Horal MTB maratón 2015

vložené 11. 09. 2015 o 08:35

Dňa 15.8.2015 sa vo Svite uskutočnil ďalší ročník známeho ŠKODA Horal MTB maratónu. Bola to už ôsma zastávka Slovenského pohára MTB XCM 2015 a zároveň piate a predposledné podujatie ŠKODA BIKE OPEN TOUR 2015. Samotný maratón je súčasťou Horal MTB Tour, ktorá trvala od piatku do nedele a dá sa povedať, že sa jedná o jediný etapový MTB pretek na Slovensku, vďaka čomu je Horal tak výnimočný.

Prvá etapa, vysokotatranská, s dĺžkou 40 km a celkovým prevýšením cca 1900 m zaviedla pretekárov zo štartu vo Svite na Štrbské pleso a naspäť do Svitu. Najlepšie ju zvládol Karel Hartl z Kellys Bike Ranch Teamu za čas 1:47:35 stíhaný Milanom Fajtom, ktorý prišiel s odstupom necelých 3 sekúnd.

Druhá etapa, nízkotatranská, na rozdiel od prvej ponúkla viacero variant a každý si mohol vybrať podľa svojich síl a kondície. Pre pretekárov, ktorí sa zúčastnili celej Horal tour boli k dispozícií 3 trate s veľmi príznačnými názvami.

Najdlhšia KREJZI s dĺžkou 133 km sľubovala okrem skorého štartu o 7:00 taktiež výživných 4900 výškových metrov a slušnú konkurenciu keďže sa jednalo o Majstrovstvá Slovenska XCM v kategórii Muži. Na štart sa postavila necelá stovka pretekárov pripravených zdolať na najdlhšej trati aj výstup na Kráľovu Hoľu, ktorá bola najvyšším bodom celých pretekov vo výške 1948 m. Práve tu až na pár jazdcov na čele väčšina okúsila výdatný dážď v spojení s krúpami čo rozhodne nikomu nepridalo na pohode. Až na pár jedincov však túto trasu dokončili takmer všetci a z majstrovského titulu sa tešil Tomáš Višňovský z PROefekt teamu, ktorý zvíťazil v čase 6:43:42 a tak pripravil o titul najväčšieho favorita Michala Lamiho, ktorý aj v dôsledku technických problémov dorazil do cieľa o necelých 7 minút neskôr.

Ďalšou traťou tohtoročného Horala bola trať LEJZI. Tento názov by pre niekoho mohol znamenať, že trať bude jednoduchá no opak bol pravdou. 72 km a cca 2500 výškových metrov taktiež slušne preverili približne 120 pretekárov. Pre zmenu tu sa jednalo o Majstrovstvá Slovenska v XCM Žien a tak nemohli na štarte chýbať mená ako sestry Juhásové či Janka Keseg Števková. Najrýchlejším pretekárom a víťazom 72-ky sa stal Patrik Kuril jazdiaci za Arios Sportakus Cycling Team s časom 3:20:30, za ktorým zaostal o necelú minútu Peter Szalay a následne tesne pod 5 minút Vladimír Hojdík. U žien skončila najlepšie a v celku suverénne Janka Keseg Števková v čase 3:55:40, ktorá sa  stala majsterkou Slovenska v XCM a poradila si približne o 15 minút so sestrami Juhásovými, ktoré prišli do cieľa v prakticky identickom čase.

Poslednou z tratí Horala, ktorú si mohli vybrať pretekári jazdiaci Horal tour bola trať SENZI. Opäť trať Majstrovstiev Slovenska v XCM no tento krát pre kategóriu Junior. 235 pretekárov sa vybralo na svižnú polmaratónsku 43 km trať s prevýšením cca 1350 m, s ktorou si najlepšie poradil Dušan Kozel z teamu Kriwo Jantex za čas 1:59:08, za ktorým nasledovali Ondrej Glajza a Tomáš Hauser. Medzi juniormi dokončil preteky ako prvý Šimon Tabačko z JUMPSPORT Klub Košice a mohol sa teda tešiť z majstrovského titulu v kategórii Junior.

Záverečné 2 trate, ktoré tento rok organizátori Horala pripravili boli ÍZI a DEJZI. Trať ÍZI bola štvrťmaratónska 28 km dlhá rýchlovka s prevýšením cca 800 m. Odštartovalo ju približne 115 pretekárov, ktorí sa vo veľmi teplom počasí o 10:30 vydali na rýchlu a príjemne zvlnenú trať. Na rozdiel od štartu na niektorých dlhších tratiach sa na tejto išla hrana hneď od štartu a na suchých prašných cestách si človek takmer nevidel ani na predné koleso. Profil umožňoval svižnú naháňačku hore dole a vďaka striedajúcim sa výšľapom a rýchlym krátkym zjazdom sa nevytvárali priveľké rozostupy, čo sľubovalo zaujímavý priebeh. Tento šprintík si vychutnal ako prvý za čas 1:15:11 Tomáš Sklenárik z Revúcej, druhý prišiel Kristián Jánošík a tretí Vladimír Salášek. Medzi ženami v kategórii 19 a viac rokov obsadila naša Monika Sedliačková z Bikepoint.sk krásne druhé miesto takže jej patrí veľká gratulácia.

No a na záver sobotňajšieho programu organizátori nezabudli ani na najkratšiu trať DEJZI, kde pretekali rodičia spolu s deťmi na 17 km. Najlepšie zvládol túto trať Erik Meliš z Finančného centra za 37:56 spolu s druhým Tomášom Ragulom.

Tradične bola sobota a celý Horal MTB maratón zakončený vyhodnotením výsledkov a bohatou tombolou v mieste štartu a cieľa vo Svite, kde bolo taktiež celé zázemie pretekov. Organizátori výborne zastrešili celú akciu, od značenia cez občerstvovačky až po jedlo a pitný režim v cieli, jedinou dovolím si povedať nevýhodou bolo dlhé čakanie na výsledky, veď predsa čakať pre pretekárov z krátkych tratí približne 5 až 6 hodín nie je žiadna zábava. No aspoň si mohol každý dostatočne obzrieť čo to obnáša absolvovať 133 km trať keďže jazdci z dlhej prichádzali ako poslední a o zážitky a rôzne story rozhodne núdza nebola. Krúpy, klince v plášťoch a mohol by som pokračovať až do nemoty. Veď kto chce zažiť nech príde o rok, určite sa to oplatí.

A oplatí sa taktiež ostať na nedeľné cross country, v ktorom sa odohral záverečný súboj jazdcov z Horal Tour. Mužov v hlavnej kategórii čakalo 7 okruhov o dĺžke 4,2 km, u žien to bolo okruhov 5. Trať tvoril technický okruh s veľkým množstvom koreňov a rôznych iných náročných pasáží, ktoré dokonale preverili technické a kondičné zdatnosti pretekárov. Z víťazstva sa tešil Karel Hartl, ktorý nakoniec zvíťazil aj v celkovom hodnotení Horal Tour 2015 a medzi ženami zvíťazila v cross country Janka Keseg Števková a v celkovom hodnotení Tour spomedzi žien vyhrala češka Anna Šmídová.

Okrem hlavných pretekov sa konala v nedeľu aj detská tour Petra Sagana, ktorá si stále získava viac a viac priaznivcov a najmä malých cyklistov, či drobcov na odrážadlách, ktorí neúnavne pretekali už na 6. podujatí v tomto roku.

Na záver možno už len dodať, že akcia bola vydarená a rozhodne sa oplatí prísť do Svitu aj ďalším rokom. Organizátori napĺňajú svoje povinnosti do bodky, robia Horala atraktívnym a na Slovensku výnimočným, za čo im patrí veľká vďaka. Sponzori na čele so spoločnosťou ŠKODA, ktorá zastrešuje celosezónnu tour niekoľkých maratónov tomu taktiež napomáha vo veľkom a zázemie pretekov sa neustále zlepšuje. Horal je naozaj jedinečný a preto verím, že sa nás tam zíde o rok raz toľko čo tento rok.

Autor: Peter Mihalčin