UEC Majstrovstvá Európy MTB XCM 2017 vo Svite - bikepoint.sk

UEC Majstrovstvá Európy MTB XCM 2017 vo Svite

vložené 18. 09. 2017 o 13:48

Poslednými pretekmi, ktorými boli majstrovstvá Európy v maratóne, sa pred malou chvíľou skončil vo Svite a Poprade Horal víkend.

V piatok 11. augusta, sa v Poprade na námestí sv. Egídia, uskutočnili preteky v Eliminátore - atraktívne mestské šprintérske vyraďovacie preteky štvoríc na horských bicykloch na 700 metrovej trati. Autorom trate bol dvojnásobný majster sveta v cyklokrose Ondrej Glajza.

V sobotu 12. augusta, sa konal vo Svite klasický maratón Horal. Na výber boli klasické trate už 18. ročníka podujatia - KREJZI s dĺžkou 134 kilometrov s celkovým prevýšením 4 500 metrov, LEJZI so 78. kilometrami a celkovým prevýšením 2 500 metrov, SENZI so 43. kilometrami a celkovým prevýšením 1 350 metrov, ÍZI s dĺžkou 28 kilometrov s celkovým prevýšením 835 metrov a DEJZI so 17. kilometrami a celkovým prevýšením 350 metrov určená pre rodinné týmy.

Najdlhšiu trať KREJZI na sobotnom Maratóne Horal ovládol v kategórii Muži – 19 až 39 rokov Tomáš Kalita (SK Bagbike) z Českej Republiky. Vynikajúce 4. miesto obsadil biker tímu bikepoint.sk Tomáš Tomašek. Tomáš Chabada (bikepoint.sk) skončil na peknom 28. mieste. Kategóriu Muži Masters – 40 až 49 rokov ovládol český biker Karel Hartl (STARBIKE.SK). Medzi ženami bola najrýchlejšia na trati KREJZI maďarská bikerka Fanni Ringelhann (Focus Team Hungary). Na štarte všetkých piatich tratí stálo spolu 872 bikerov.

Poslednými pretekmi Horal víkendu boli dnes, 13. augusta, oficiálne UEC Majstrovstvá Európy MTB XCM 2017, ktoré sa na Slovensku konali prvýkrát v histórii. Na najlepších horských cyklistov Európy čakali dve najťažšie trasy maratónu Horal. Muži Elite bojovali na najťažšej trati KREJZI s dĺžkou 134 kilometrov s celkovým prevýšením 4 500 metrov. Ženy a kategórie Masters bojovali o tituly majstrov Európy na trati LEJZI s dĺžkou 78. kilometrov a celkovým prevýšením 2 500 metrov.

Na mužov Elite čakala trať ktorá viedla smerom na Spišskú Teplicu, odtiaľ do Lopušnej doliny, následne smerom na Vikartovce cez kopec, odtiaľ stále smerom na juh, na Kráľovu hoľu, cez sedlo Madejovo, ďalej sa pokračovalo na Smrečinské sedlo až do oblasti Slovenského raja k Vernáru. Odtiaľ na Pusté pole smerom na Telgárt, Šumiac, ďalej na Kráľovu hoľu a odtiaľ do Liptovskej Tepličky, Šuňavy a opäť cez Lopušnú dolinu do Svitu.

Najvyšším bodom trasy a pýchou pretekov je 1948 m vysoká legendárna Kráľova Hoľa. Kráľova Hoľa je výzvou pre každého nadšenca horskej cyklistiky. Niektorí zahraniční účastníci tento vrchol nazývajú aj Mont Ventoux Slovenska.

Po vlaňajšom rovinatom Európskom šampionáte v Lotyšsku čakala tak bikerov tento rok náročná trať pod Tatrami.

O tituly ME MTB XCM 2017, o ktorý cyklisti bojujú od roku 2002, malo záujem viac ako 250 reprezentantov z 23 európskych krajín. Na štarte stál aj trojnásobný majster sveta v horskom cyklistickom maratóne Alban Lakata z Rakúska, vlaňajší MS Tiago Ferreira z Portugalska, Christina Kollman a Hermann Pernsteiner z Rakúska, Katarzyna Sosna z Poľska, Sally Bigham z Veľkej Británie, Karl Platt, Markus Kaufmann a Simon Stiebjahn z Nemecka, Sebastien Carabin z Belgicka, Piotr Brzózka z Poľska, Kristián Hynkek a Matouš Ulman z Českej republiky. Zo slovenských bikerov boli na štarte okrem iných TOMÁŠ VIŠŇOVSKÝ, JANKA KESEG ŠTEVKOVÁ, MARTIN HARING, MATEJ ULÍK, sestry JUHÁSOVÉ.

Zo 188. prihlásených pretekárov vo všetkých kategóriach stálo dnes nakoniec na štarte ME MTB XCM 183 bikerov.

Ako prvé došli do cieľa ženy, na ktoré čakala trať dlhá 78. kilometrov s celkovým prevýšením 2 500 metrov. Majsterkou Európy MTB v maratóne 2017 sa stala v kategórii ženy Elite Rakušanka Christina Kollmann (Team Texpa Simplon) s časom 3:36:22 hod. Druhá Španielka Claudia Galicia Cotrina (CERDANYA SKIMO TEAM) zaostala za víťazkou 6:46 min. Tretia skončila Rakušanka Angelika Tazreiter (Polizei SV Graz/ Bigtime Maishofen) s mankom 6:52 min. Na peknom 10. mieste skončila Slovenka JANKA KESE ŠTEVKOVÁ (Outsiterz) so stratou 19:31 min.

Kategóriu ženy Masters 30 -34 ovládla domáca pretekárka BARBARA ŠKANDÍKOVÁ (Športový klub HORAL-ALTO Slovakia Svit). Ketegóriu ženy Masters 35 - 39 vyhrala Talianka Patrizia Damato (TEAM BSR), najrýchlejšou v kategórii ženy Masters 40 - 44 bola Talianka Lorena Zocca (S.C. BARBIERI). Ženy Masters 45 - 49 ovládla nemecká bikerka Katrin Schwing (Katrin Schwing Trek Team).

Na rovnakej trati ako ženy, bojovali o víťazstvo muži Masters 40 a viac. Kategóriu muži Masters 40 - 44 ovládol Slovák JAN HALIK (Norwit-Cyklomax Slovakia). Prvým v cieli v kategórii muži Masters 45 - 49 bol Fabrizio Pezzi (AVIS PRATOVECCHIO ERREPI LEE COUGAN) z Talianska. Kategóriu muži Masters 50 - 54 vyhral Gilberto Perini (AVIS PRATOVECCHIO ERREPI LEE COUGAN), najrýchlejším medzi muži Masters 55 - 59 bol Matthias Ball (Katrin Schwing Trek Team). Ako prvý prešiel cieľom v kategórii muži Masters 60 - 64 Marcello Bartolozzi (A.S.D. CICLI TADDEI). Najstaršiu kategóriu muži Masters 65 - 69 vyhral Švéd Kjell Friberg (Länna Sport CK).

Muži Elite, muži Masters 30 - 34 a muži Masters 35 - 39 bojovali na trati dlhej 134 kilometrov. Majstrom Európy MTB XCM 2017 sa stal vo Svite Portugalčan Tiago Ferreira s časom 5:40:12 hod. Druhý Rakušan Alban Lakata (topeak ergon racing team) bol pomalší o 3:37 min. Tretí Nemec Karl Platt (Team BULLS) zaostal za víťazom 6:48 min. Najlepším Slovákom bol na 15. mieste MARTIN HARING (Dukla Banská Bystirca) so stratou 21:57 min.

V kategórii muži Masters 30 - 34 bol prvý český biker Adam Pilčík (Symbio+BMC), muži Masters 35 - 39 ovládol Španiel Javier Busto Ramos (EXTOL-LA GRAMOLA TEAM).

Autor: Milan Majtán

Diskusia