Vrcholy 2017

1. Trojmedzie (557 mnm)

Trojmedzie /557 m.n.m./ - miesto, kde sa stretávajú tri štáty. Trojmedzie je miesto, kde sa stretávajú hranice Slovenska, Česka a Poľska. Z tohto miesta pokračuje 541 km slovensko-poľskej a 251 km slovensko-českej hranice. Na Trojmedzí môžete tak zažiť aj ojedinelý zážitok - stáť naraz v troch štátoch. Trojmedzný bod sa nachádza v strži koryta potoka hlbokom 8 m a širokom 34 m a je stredom kružnice opísanej vrcholmi rovnoramenného trojuholníka. Vrcholy trojuholníka tvoria 240 cm vysoké žulové monolity.

Prístup:

- z centra českej Hrčavy 2 km po žltej značke

- z poľskej Jaworzynky-Trzycatku 1 km po zelenej značke

- zo slovenského Čierneho od vlakovej zastávky "Čierne, zastávka" po modrej turistickej značke a potom po upravenom chodníku. POZOR: V uvedenom úseku sa momentálne stavia diaľnica - modré značenie nie je jednoznačné (nespoliehajte sa naň). Na Trojmedzie zatiaľ prídete po prístupovej ceste ku diaľnici.

Vzhľadom k tomu, že trojmedzný bod Beskydy sa nachádza v koryte potoka, nie je určená jeho nadmorská výška. Sú ale určené nadmorské výšky jednotlivých horných hrán podstavcov monolitov: český má nadmorskú výšku 555,04 m, poľský 556,17 m a slovenský 557,61 m.

2. Sedlo Patúch (621 mnm)

V poradí Vrchol číslo 2. je Sedlo Patúch ktoré sa nachádza vo výške 621 m. n. m v sedle medzi obcami Zbyňov a Súľov. Je to známa lokalita hlavne pre tých čo si zajazdili Cyklomaratón Súľovské skaly, alebo boli na našom PEDÁLovniku. Doporučujeme trasu z Rajeckých Teplic cez Zbyňov až do sedla Patúch. A ak máte času dosť určite si zbehnite aj do Súľova Hradnej napríklad na kávičku alebo pivo. Resp. môžte isť do Lietavskej Svinnej. Môžem prezradiť že tento rok sa bude Patúch nachádzať aj na PEDÁLovniku aj keď dôjde k zmenám niektorých iných stanovišť.

 

3. KAMENNÉ GULE v Megoňkách (575 mnm)

3. vrchol nieje ani vrcholom ale zaujmavým miestom v našom regióne a veľa z Vás si KAMENNÉ GULE v Megoňkách /575 m n. m./ pozrie aj osobne :-)

Kamenné gule sa nachádzajú v mestskej časti Čadce Milošová, v blízkosti hranice s obcou Mosty u Jablukova.

V 80. rokoch 20. storočia sa po odstrele horniny v kameňolome, v ktorom sa ťažil kameň na úpravu horských bystrín, vykotúľali pravidelné okrúhle gule s priemerom od 10 až po 260 cm.

Tak sa objavil prírodný úkaz, ktorý je svetovým unikátom.V roku 2003 bol nálezisko vyhlásené za prírodnú pamiatku. Doteraz nikto nepodal jednoznačné vysvetlenie vzniku týchto kamenných gúľ. Geológovia sa zhodujú iba v názore, že vznikli v rovnakej dobe ako okolité pieskovcové horniny. Pravdepodobne vznikli v pravekom mori postupným nabaľovaním na jadro pohybmi vody na morskom dne.

Jedná sa o zatiaľ najväčšie nálezisko kamenných gúľ v Európe. Guľovité objekty majú vajcovitý alebo až takmer dokonalý geometrický tvar gule a je možné ich vidieť priamo v skalných stenách kameňolomu a v jeho okolí. V súčasnosti sa tu nachádza 25 gúľ s priemerom od 25 cm do 3 metrov a sú spomedzi všetkých podobných nálezov na svete najpresnejšie. Podobné kamenné útvary sa nachádzajú aj na iných miestach na svete. Známe sú náleziská na Novom Zélande, v juhoafrických pralesoch alebo na Kostarike.

Prístup: Z obce Milošová asi 300m od konečnéj MHD :-)

4. Rozhľadňa na vrchu Tábor (697 mnm)

4. Rozhľadňa na vrchu Tábor /697 m.n.m./ je dominantou Kysuckého Nového Mesta. Od roku 2015 je na ňom vystavaná mohutná, štvorposchodová drevená rozhľadňa, ktorá je v súčasnosti najmladšou na Kysuciach. Rozhľadňa ponúka takmer dokonalý kruhový výhľad na okolité i vzdialené vrcholy, pričom dominantným ostáva pohorie Malej Fatry. Podľa obrysov končiarov určite rozoznáte Malý a Veľký Rozsutec, Stoh, Chleb, Malý a Veľký Kriváň, z Kysuckej Vrchoviny sa vyníma Ľadonhora, Malý a Veľký Vreteň, Kysucká brána tvorená vrchmi Rochovica a Brodnianka.

5. Horská Chata Kubínska hoľa (1100 mnm)

Horská Chata Kubínska hoľa sa nachádza na južnom svahu pohoria Oravská Magura v nadmorskej výške 1100 metrov v areáli (presnejšie v polovici svahu, priamo na jednej zo zjazdárskych trás) lyžiarskeho strediska Ski Kubínska Hoľa. Príjazd ku chate je možný z Dolného Kubína (12 km značenou cestou). Krásne výhľady na Oravu sú zaručené.

6. Socha Krista Klin (686 mnm)

Socha sa nachádza v obci Klin. Do výšky 9,5 m sa týči na Grape, odkiaľ pozerá na okolitú krajinu.

Spod jeho nôh je krásny výhľad nielen na Klin, ale aj na Oravskú priehradu, Námestovo, Vavrečku, Suchú Horu aj Roháče. Pri dobrom počasí dovidieť až do poľského Zakopaného na vrch Giewont. Monument na kopci Grapa v nadmorskej výške 686 metrov je vysoký 9,5 metra, rozpätie rúk má šírku 7 metrov, hmotnosť aj s podstavcom 23 ton. Je zatiaľ treťou kópiou slávnej brazílskej sochy na svete, druhou je 23 m vysoký Kristus Spasiteľ v portugalskom Lisabone.

Trasa: Z Námestova do obce Klin. Je to cca 3 km. Cesta k soche je označená tabuľami. Tesne pred koncom dediny sa odbočí vpravo do prudkého stúpania. Socha je na kopci a je vidieť už z ďaleka. Z dediny je to ešte cca 15-20 minút šliapania do pedálov po štrkovej ceste.

7. Slovenský orloj v obci Stará Bystrica (484 mnm)

Jedná sa o prvý orloj nielen na Kysuciach, ale dokonca na celom Slovensku. Zaujímavosťou je aj to, že Starobystrický orloj je jeden z najmladších a najpresnejších orlojov na celom svete. Je tiež považovaný za najväčšiu drevenú sochu na Slovensku.Orloj v Starej Bystrici bol postavený v roku 2009 pri bočnej stene miestneho kultúrneho domu. Kompozícia diela predstavuje sediacu Madonu – Sedembolestnú pannu Máriu, patrónku Slovenska. Na orloji pod drevenými výklenkami sa nachádza šesť bronzových sôch významných slovenských dejateľov. Nájdete tu bustu Pribynu, kráľa Svätopluka, Andreja hlinku, samozrejme nesmie chýbať Štúr, Bernolák a Štefánik. Ďalšie postavy je vidieť, keď orloj odbije celú hodinu. Vtedy sa po orloji promenádujú figúrky svätcov spojených so Slovenskom – sv.Cyril a Metod, Svorad, Benedikt, Bystrík, Vojtech a sv. Gorazd.

Dominantou orloja je modro-červeno-čierny astroláb – ciferník s astronomickými údajmi. Bez astrolábu nemôže byť orloj orlojom. Aj preto je orloj v Starej Bystrici jediným orlojom na Slovensku. Farebné dosky astrolábu symbolizujú fázy dňa. Čierna – astronomickú noc, červená – úsvit a súmrak, modrá – obzor. Astroláb na orloji v Starej Bystrici zhotovili na objednávku v Prahe, v Českej Republike. Je riadený počítačom a preto je považovaný aj ako jeden z najpresnejších na svete. Vo vežičke na vrchu orloja sú dva zvony. Jeden slúži na odbíjanie hodín a polhodín. Ďalší slúži ako zvukový podmaz počas prezentácie svätcov.

8. Rozhľadňa na Kamenitom (834 mnm)

Javorníkov priamo na turistickom chodníku medzi Dlhou nad Kysucou a Dlhým Poľom a bola otvorená ako prvá v roku 2005 (dostupná z Turzovky, Dlhej nad Kysucou, Dlhého Poľa).

 

9. Chata pod Suchým (1075 mnm)

Chata pod Suchým sa nachádza vo výške 1075 m. n. m. v pohorí Malá Fatra. Chata je prístupná z viacerých strán, je ideálnym východiskovým bodom pre hrebeňovky Malej Fatry, ale tiež môže byť koncovým bodom vychádzok zo Strečna, Varína či Kľačianskej Magury. Chata je aj obľúbeným cieľom pre cyklistov, ktorí majú radi horské trasy.

Pre VKŽ to bude klasika nakoľko veľkým plus je kuchyňa a samozrejme aj nejaké to pivko či iné tekutiny vhodné pre cyklistov či turistov.

10. Sedlo Demänová (930 mnm)

Sedlo Demänová sa nachádza v pohorí Oravské Beskydy medzi Oravskou Lesnou a Vychylovkou. Je to miesto, kde sa stretávajú Lesná úvraťová železnica z Vychylovky a Oravská lesná železnica a majú tu spoločnú zastávku.Na tomto mieste sa nachádza aj Goralský dom, ktorý Vám otvori na prehliadku sprievodca z úvraťovej železnice :-) Nad sedlom sa nachádza aj malá rozhľadňa. Do sedla sa dá dostať lesnou cestou z oboch týchto týchto dedín. Určite sa oplatí navštíviť Lesnú železnicu ako aj múzeum Kysuckej

dediny vo Vychylovke.

GPS súradnice: šírka: 49.389160 ° SŠ dĺžka: 19.126920 ° VD

foto: Dušan Šrenkel

11. Horské sedlo Semeteš Reštaurácia u Cipára (690 mnm)

Horské sedlo Semeteš Reštaurácia u Cipára /690 m.n.m.,/ medzi metropolou Horných Kysúc – Turzovkou a kolískou drotárstva – Veľkým Rovným, je súčasťou obce Vysoká nad Kysucou. Je zaujímavé nielen z turistického hľadiska, ale aj vďaka svojej histórii. Bol súčasťou trasy, tzv. Drotárie, po ktorej v minulosti odchádzali za prácou do sveta, neraz až za more, kysuckí drotári. Dostanete sa sem z oboch zmienených obci, ale samozrejme po hrebeni z Čadce od Hotela Husárik až po Kasárne a ďalej na Kohutku. Každoročne je Semeteš aj súčasťou akcie Cyklistická dvojčasovka "O cyklokráľa Drotárie"

12. Rozhľadňa Terchová (609 mnm)

Rozhľadňa Terchová / 609 m.n.m./ je 30m vysoká. Je to rýchlo prístupne miesto pre turistov. Prispieva k poznaniu prírody, zdravému životnému štýlu a krásne pohľady na našu Terchovú pohladia každého na duši. Na vrchu Oblaz je teda okrem pietneho miesta aj miesto na poznávanie, vzdelávania, šport a relax. Inšpiráciou pre autora myšlienky bola terchovská pieseň: „To terchovské srdce na dvoje sa delí, jedna strana plače, druhá sa veselí…„

13. Hričovský Hrad (567 mnm)

Hričovský Hrad stojí na vrchole vápencového brala ( 567 m.n.m.) na najsevernejšom výbežku Súľovských vrchov. Od konca 17.storočia je ruinou ,preto sa po hradnom areáli treba pohybovať so zvýšenou opatrnosťou. Zrúcanina nádherne vklinená medzi skaly je výborným vyhliadkovým bodom. Kruhový výhľad umožňuje vidieť na západe a severe dolinu Váhu v pozadí s Javorníkmi , na východe Žilinu a v diaľke Malú Fatru na južnom obzore uvidíte Súľovské vrchy. V blízkosti hradu sa nachádzajú menšie jaskynné útvary, dve jaskyne majú chodbový tvar a jedna z nich je čiastočne prepadnutá. Najväčšia jaskyňa má po bokoch vytesané schody, v širšom okolí môžete natrafiť na ďalšie otvory v skalách. Z hradu Hričov ešte môžete vidieť 5 vrchov VKŽ a to sú Hrad Lietava, Straník , Polom, Martinské hole, a aj diaľke pri dobrej viditeľnosti Chatu pod Suchým.

Cyklotúru na Hrad Hričov začnete napríklad v obci Hričovské Podhradie (320 m.n.m) pri turistickom smerovníku na mostíku za Závadským potokom. Pokračujete Po hlavnej ceste do Paština Závada 0,8 km, potom odbočíte vpravo na štrkovú cestu a pokračujete smerom hore po 2,6 km odbočíte vpravo a napojíte sa na červenú turistickú značku. Ktorá vás po 1 km dovedie až na Hričovsky Hrad.

14. Polom pamätník (1010 mnm)

Polom pamätník (1 010 m n. m.) je vrch v pohorí Lúčanská Malá Fatra, nad obcou Stráňavy, 10 km východne od Žiliny.

Z ďaleka pozornosť pútajúci vrch na SZ okraji Malej Fatry je poznačený masívnou ťažbou vápenca, okrem iného pre vápenku v neďalekom Varíne. Práve preto je jednoduché lokalizovať ho z celého okolia Žiliny. Koncom II. svetovej vojny prebiehali v jeho okolí tuhé boje, ktoré pripomína pamätník na jeho vrchole, ku ktorému vedie niekoľko značkovaných chodníkov. Možná trasa pre mtb spod hradu Strečno po značenej cyklotrase, ktorá sa napojí na červenú TZ. Zo Stráňav hore po asfaltke s napojením na zelenú TZ , vhodné aj pre trekové bicykle.

15. Chata pod Chlebom (1423 mnm)

Chata pod Chlebom (1423 m n.m.) je najvyššie položená turistická horská chata v Malej Fatre s celoročnou prevádzkou.

Prvé zmienky o Chate pod Chlebom sú známe z obdobia Slovenského štátu. V roku 1945 bola vypálená ustupujúcimi nemeckými vojakmi. Neskôr bola na pôvodných základoch obnovená, ale 12. apríla 1982 opäť vyhorela. Súčasná chata je postavená na mieste hospodárskej budovy bývalej chaty.

Na chate je možnosť ubytovania a stravovania. Z okolia je výborný výhľad. Pre viac informácií môžete navštíviť internetovú stránku www.chatachleb.sk, kde chata okrem všetkých informácií ponúka aj online web kameru so záberom na okolie. Každá izba v chate má svoje meno podľa výhľadu z jej okna: Magura, Chleb, Kriváň. V blízkosti sa nachádzajú viaceré lyžiarske vleky (známy svah Generál).

Prístup:

Chata je dobre prístupná od vrcholu sedačkovej lanovky od Chaty Vrátna po zelenej turistickej značke. Dá sa k nej dostať po žltej značke od Vrcholu Hromové na hlavnom hrebeni Krivánskej Malej Fatry. Z Turčianskej kotliny je prístupná po zelenej značke (cykloturistika) od autokempingu Trusalová alebo po modrej zo Šútova. Asi 30 minút od chaty sú Mojžišove pramene a 1:30 hod. 38 metrov vysoký Šútovský vodopád.

16. Rozhľadňa na Marťakovskom kopci (854 mnm)

Rozhľadňa na Marťakovskom kopci, bola budovaná v rokoch 2009-2011 z prírodných materiálov dreva a kameňa. Vypína sa v nadmorskej výške 854 m n. m. a poskytuje krásny kruhový výhľad na blízke i vzdialené hory. Dovidíte z nej na kráľovnú Moravsko-sliezskych Beskýd - Lysú Horu, najvyšší vrchol Kysúc - Veľkú Raču i majestátny Rozsutec v Malej Fatre.

Rozhľadňa sa nachádza na Javorníckom hrebeni. Prístup je po červenej turistickej značke z Čadce (a z druhej strany od Makova) a po modrej značke z Kysuckého Nového Mesta, cestou V. Galvánka. Z Ochodnice sa dostanete po zelenej na Chotárny kopec a napojíte sa na červenú hrebeňovú značku.

17. Lietavský hrad (635 mnm)

17. Lietavský hrad /635 m.n.m./ Počiatky hradu spadajú do konca 13. storočí. Jeho staviteľmi boli s najväčšou pravdepodobnosťou Balašovci. V 15. hrad Bebekovci rozšírili. Ďalším z majiteľov bol na konci 15. storočí Pavel Kiniži, ktorý sa zaslúžil o najrozsiahlejšiu prestavbu hradu. Posledným významným pánom žijúcim na Lietave bol uherský palatin Juraj Thurzo začiatkom 17. storočí.

Foto: Peter Danko

18. Veľká lúka Martinské hole (1475 mnm)

Veľká lúka (1 475,5 m n. m.) je najvyšší vrchol Lúčanskej časti Malej Fatry. Veľká lúka je tiahly lúčnatý vrchol v centrálnej časti hlavného hrebeňa Lúčanskej Malej Fatry, nazývanej aj Martinské hole. Je to dobrý vyhliadkový bod s kruhovým výhľadom na Malú a Veľkú Fatru a na Žilinskú a Turčiansku kotlinu.

V okolí vrcholu sú zachované väčšie plochy kosodreviny ako aj porasty čučoriedky obyčajnej (Vaccinium myrtillus). Okrem toho sa na hrebeni nachádzajú zamokrené rašeliniská, ktoré sú v čase dažďov ťažko prechodné.

49°05′27.3″S 18°48′49.62″V

19. Rozhľadňa na Bobovci (720 mnm)

Rozhľadňa na Bobovci leží v nadmorskej výške 720 m na hranici katastrov obcí Stará Bystrica a Radôstka. Vrch Bobovec, ktorý je súčasťou rozsiahlejšieho masívu Nocľahy, sa pyšní mimoriadne štýlovou turistickou rozhľadňou, ktorá vyzerá ako veža z rozprávkového zámku. Rozhľadňa postavená z tradičných materiálov – kameňa a dreva – stojí v nadmorskej výške 720 m, pričom sama je vysoká 16 m. Návštevníkom ponúka krásne výhľady na blízke i vzdialené pohoria a doliny, ale i malú prehliadku kovaných umeleckých diel na tému anjelov, ktoré sú umiestnené v jej interiéri. K rozhľadni na Bobovci vedie značkovaný turistický chodník z obce Stará Bystrica.

20. Stránik (769 mnm)

Stránik z nadmorskou výškou 769 metrov.

Poloha a tvar vrchu ponúkali vhodnú lokalitu na pobyt a obranu obyvateľom regiónu už v praveku. Archeologické nálezy dokladajú na vrchu rozsiahle hradisko z mladšej doby bronzovej (1250 - 1000 pred Kr.) a mladšej doby železnej (750 pred Kr. - 0).

V súčasnosti je Straník stále významným miestnym centrom pre paragliding a závesné lietanie. V Žiline je viacero škôl paraglidingu ponúkajúcich kurzy športového lietania a kopec je vyhľadávaný pilotmi zo širokého okolia. Je tiež miestom konania rôznych pravidelných súťazí LAA.

Paraglajding na Straníku.

Okolie vytvára vhodné termické podmienky na začatie dlhších preletov. Tvar kopca poskytuje vhodné podmienky na svahové lietanie. Na vrchole sú udržiavané 2 štartovačky: