Advertisement
 

VRCHOLY 2021

1. Socha Krista Klin (686 mnm)

Socha sa nachádza v obci Klin. Do výšky 9,5 m sa týči na Grape, odkiaľ pozerá na okolitú krajinu.

Spod jeho nôh je krásny výhľad nielen na Klin, ale aj na Oravskú priehradu, Námestovo, Vavrečku, Suchú Horu aj Roháče. Pri dobrom počasí dovidieť až do poľského Zakopaného na vrch Giewont. Monument na kopci Grapa v nadmorskej výške 686 metrov je vysoký 9,5 metra, rozpätie rúk má šírku 7 metrov, hmotnosť aj s podstavcom 23 ton. Je zatiaľ treťou kópiou slávnej brazílskej sochy na svete, druhou je 23 m vysoký Kristus Spasiteľ v portugalskom Lisabone.

Trasa: Z Námestova do obce Klin. Je to cca 3 km. Cesta k soche je označená tabuľami. Tesne pred koncom dediny sa odbočí vpravo do prudkého stúpania. Socha je na kopci a je vidieť už z ďaleka. Z dediny je to ešte cca 15-20 minút šliapania do pedálov po štrkovej ceste.

2. Rozhľadňa Harvelka / Nová Bystrica/ (725 mnm)

V Bystrickej doline bola v roku 2019 vybudovaná nová protipožiarna monitorovacia veža v Harvelke. Nejde teda o klasickú turistickú rozhľadňu a vstup je len na vlastné riziko. Tvarom trošku pripomína hríb a jej horná plošina pri troche fantázie typický čínsky klobúk formovaný do špičky.

Z výšky budete mať výhľad na okolitú kysuckú prírodu a kopce Malej Fatry. K rozhľadni sa pohodlne dostanete z obce Oravská Lesná, kde sa v časti Brišovka napojíte na starú cestu. Trasa má cca 2 km, je nenáročná a bez problémov ju zvládnete aj s deťmi. Keďže oblasť sa nachádza v ochrannom pásme vodnej nádrže Nová Bystrica, autom sa sem nedostanete.

Rozhľadňa je 25 min pešo z Oravskej lesnej po asfaltke od zákazovej značky. Ak bicyklujete okolo nádrže tak je od Harvelky cca 30 min. Je to monitorovacia veža, bez sedenia v jej okolí. Na každom poschodí je lavička. Schody sú veľmi strmé.

Foto: Peter Maslančik

GPS vrcholu: 49.3538844N, 19.1317297E

3. Rozhľadňa Dedovka (974 mnm)

16 metrov vysoká vyhliadková veža leží pár metrov od vrcholovej stanice lanovky Dedovka, priamo nad chatou Koliba.

Ponúkne Vám výhľad na okolité doliny a vrchy. A to aj na obec Oščadnica, Skalité, časť Poľska a Česka, pohorie Malá Fatra (napr. Rozsutec, Chleb a Stoh,…) V rozhľadni je zároveň galéria so šiestimi plastikami, ktorých autorom je Ing. Stanislav Mikovčák.

K rozhľadni sa môžete dostať z údolnej stanice Dedovky peši za približne 35 minút. Rozhľadňa je viditeľná z ďaleka a preto ju určite neprehliadnete.

Vstup do rozhľadne je bezplatný a pre verejnosť je prístupná počas celého roka.

Cyklotrasa

4. Sedlo Roháč (692 mnm)

Túto cyklotrasu je možné absolvovať z rôznych východiskových bodov. Pokiaľ človek začne v Žiline, jedná sa o veľmi jednoduchú cyklotrasu, ktorú človek zvládne aj po práci, prípadne škole. Veľká časť trasy vedie po asfaltovej ceste. Postupne sa prejde zo Žiliny do Lietavskej Lúčky, kde sa odbočí smerom doprava na Lietavu, cez ktorú sa prejde až na koniec Lietavskej Závadky. Odtiaľto konečne prechádzame na horský terén. Celkovo sa trasa vyznačuje len miernym stúpaním, takže máme možnosť naplno obdivovať krásy prírody. Cesta na Roháčske sedlo je zároveň pútnickou cestou a samotné Roháčske sedlo je pútnickym miestom. Výstup horským terénom na sedlo trvá približne pol hodiny. Na vrchole nájdeme pekné posedenie a zároveň rázcestník. Nájdeme tu zároveň nádherné výhľady na Súľovskú kotlinu. Smerom naspäť si cyklista užije parádny zjazd a takmer až do Žiliny ide smerom z kopca.

5. Rozhľadňa u Jantov (550 mnm)

Rozhľadňa sa týči nad mestom Krásno nad Kysucou v osade u Jantov na vrchu Diel (560 m n.m.). Vyhliadková veža bola slávnostne otvorená 30. augusta 2020 a rýchlo sa stala súčasťou siluety mesta. Vzhľadom na umiestnenie nad mestom poskytuje návštevníkom atraktívny a zaujímavý pohľad na mesto a jeho okolie. Elegantná a štíhla veža sa právom stala dominantou v krajine.

Rozhľadňa v Krásne nad Kysucou bola postavená podľa návrhu architekta Stanislava Mikovčáka, známeho staviteľa rozhľadní na Kysuciach a predstavuje symbol spojenia zeme s nebom, symbol budúcnosti, ktorú vidíme v našich deťoch, ale aj krásneho nadhľadu, ktorý je taký potrebný v medziľudských vzťahoch. Na prvom poschodí vyhliadkovej veže je galéria, v ktorej nájdete informácie o meste Krásno nad Kysucou.

Súčasťou vyhliadkovej veže je fotovoltaický systém, ktorý slúži na nabíjanie bezpečnostných kamier, a na osvetlenie tejto dominanty. Osvetlenie sa zapína v rámci výnimočných udalostí v meste, či už na Nový rok, alebo počas Dní mesta a pod.

K rozhľadni sa dostanete asfaltovou miestnou komunikáciou od železničnej stanice Krásno nad Kysucou v mestskej časti Zákysučie, kde prejdete cez priecestie, odbočíte doprava a za mostíkom hneď doľava. Pôjdete rovno cez osadu Vlčov a pri informačnej tabuli (pri kríži) odbočíte doprava do osady U Jantov, z ktorej už uvidíte neďalekú rozhľadňu. Druhou možnosťou je výstup po novovybudovanej Kalvárii. V tomto prípade pri železničnej stanici prejdete cez priecestie, za priecestím odbočíte doprava a po 800 metroch odbočíte vľavo na cestičku Kalvárie. Po krížovej ceste v dĺžke cca 600 metrov sa dostanete priamo k vyhliadkovej veži.

Viac informácii nájdete: https://www.mestokrasno.sk/o-meste/rozhladna-u-jantov.html

Zdroj: www.mestokrasno.sk/

Foto: Žilina GALLERY

GPS vrcholu: 49°23'12.4"N 18°49'33.7"E

6. Lietavský hrad (635 mnm)

Sú miesta, ktoré dýchajú históriou a oplatia sa vidieť každý rok a takáto pamiatka je nepochybne Lietavský hrad!!!

Lietavský hrad /635 m.n.m./ Počiatky hradu spadajú do konca 13. storočí. Jeho staviteľmi boli s najväčšou pravdepodobnosťou Balašovci. V 15. hrad Bebekovci rozšírili. Ďalším z majiteľov bol na konci 15. storočí Pavel Kiniži, ktorý sa zaslúžil o najrozsiahlejšiu prestavbu hradu. Posledným významným pánom žijúcim na Lietave bol uherský palatin Juraj Thurzo začiatkom 17. storočí.

Foto: Peter Danko

GPS vrcholu: N49°9'39'' E18°41'6''

7. Hričovský Hrad (567 mnm)

Hričovský Hrad stojí na vrchole vápencového brala ( 567 m.n.m.) na najsevernejšom výbežku Súľovských vrchov. Od konca 17.storočia je ruinou ,preto sa po hradnom areáli treba pohybovať so zvýšenou opatrnosťou. Zrúcanina nádherne vklinená medzi skaly je výborným vyhliadkovým bodom. Kruhový výhľad umožňuje vidieť na západe a severe dolinu Váhu v pozadí s Javorníkmi , na východe Žilinu a v diaľke Malú Fatru na južnom obzore uvidíte Súľovské vrchy. V blízkosti hradu sa nachádzajú menšie jaskynné útvary, dve jaskyne majú chodbový tvar a jedna z nich je čiastočne prepadnutá. Najväčšia jaskyňa má po bokoch vytesané schody, v širšom okolí môžete natrafiť na ďalšie otvory v skalách. Z hradu Hričov ešte môžete vidieť 5 vrchov VKŽ a to sú Hrad Lietava, Straník , Polom, Martinské hole, a aj diaľke pri dobrej viditeľnosti Chatu pod Suchým.

Cyklotúru na Hrad Hričov začnete napríklad v obci Hričovské Podhradie (320 m.n.m) pri turistickom smerovníku na mostíku za Závadským potokom. Pokračujete Po hlavnej ceste do Paština Závada 0,8 km, potom odbočíte vpravo na štrkovú cestu a pokračujete smerom hore po 2,6 km odbočíte vpravo a napojíte sa na červenú turistickú značku. Ktorá vás po 1 km dovedie až na Hričovsky Hrad.

8. Veľký Javorník (1071 mnm)

Najvyšším vrchom známeho severoslovenského pohoria Javorníky je vrch Veľký Javorník ležiaci v blízkosti slovensko-českej štátnej hranice, na pomedzí katastrov Makova a Papradna.Na vrchole sa nachádza dvojkríž, postavený v roku 2007. Na severovýchodnom svahu tohto vrchu sa rozkladá najstaršia prírodná rezervácia na Kysuciach, rezervácia Veľký Javorník. Predmetom ochrany rezervácie sú vzácne lesné spoločenstvá pralesovitého charakteru. Na vrch Veľký Javorník vedie viacero turistických chodníkov. Východiskom túr je zväčša obec Papradno (časť Podjavorník) alebo obec Makov. Avšak bikeri poznajú tento vrchol ako jeden z nádhernej hrebeňovky napr. od Kohútky po Husárik. Výstup na vrch je nenáročný, vhodný i pre rodiny s deťmi. Trasu vedúcu lesmi a lúkami spríjemňujú vo vyšších polohách porasty čučoriedok a iných lesných plodov.

GPS vrcholu: 49°19′3″S 18°21′43″V

9. Rozhľadňa nad Hrabovým pri meste Bytči (400 mnm)

V Bytči vyrástla najpodivnejšia rozhľadňa na Slovensku. Skrýva slovenský unikát. A taktiež je kontraverzná svojou funkčnosťou a aj cenou. Však posúdťe sami.

Približne v polovici novembra dostalo Slovensko celkom novú rozhľadňu. Stavba nad Hrabovým v Bytči je v skutku nevšedný kúsok, aký si zrejme v našich končinách ešte nevidel. Nová rozhľadňa je špecifická. Ide vlastne o akési hojdacie zariadenie.

K rozhľadni sa dostanete smerom od parkoviska na železničnej stanici v Hrabovom, kde sa napojíš na vyznačenú turistickú trasu. Následne prejdeš popri informačných tabuliach, ktoré popisujú históriu, faunu a flóru či osobnosti Bytče.

Z rozhľadne uvidíte Strážovské vrchy, Súľovské skaly, pri dobrej viditeľnosti Javorníky a, samozrejme, mesto Bytča.

10. Rozhľadňa – vyhliadková veža na Dubovej (728 mnm)

Vyhliadková veža- rozhľadňa stojí na mieste pôvodnej strážnej veže vybudovanej pri Rajeckom hrade. Objekt má teda aj historický význam – ako prvok historického dedičstva, ktorý bude súčasne slúžiť na zvýšenie využívania prírodného dedičstva, ako vyhliadková veža pre turistov. Rozhľadňa dopĺňa a je súčasťou náučného chodníka „Okolím Rajeckého hradu“.

Návštevníci náučného chodníka môžu pri turistickom výstupe na Dubovú, k rozhľadni, spoznávať miestnu flóru, faunu a históriu prostredníctvom tabúľ náučného chodníka, ktoré sú doplnené o nový prvok – QR kódy a štyri nové popisy na tabuliach turistickej trasy . Tieto poskytujú ďalšie informácie o našom kultúrnom aj prírodnom dedičstve.

Výška veže je 7 metrov.

Z mesta k nej vedie zelená turistická značka a náučný chodník. Ten pokračuje po hrebeni k archeologickej lokalite Rajeckého hradu, Rozhľadňa je oceľovej konštrukcie má tvar kvádra s vyhliadkovou plochou na dvoch úrovniach.

GPS: 49.1018948, 18.6157879

Zdroj: Mesto Rajec

Foto: Richard Kohler

11. Chata Havranovo (670 mnm)

Belá - Dulice je východiskom, kde sa na jej konci vchádza vpravo do Belianskej doline a po cca 9 km sa nachádza areál chaty Havranovo.

https://www.chatahavranovo.sk/

GPS vrcholu: 48.967018N, 19.076649E

12. Blatnický hrad (600 mnm)

Blatnický hrad je zrúcanina hradu. Nachádza sa na strmom kopci neďaleko rovnomennej obce Blatnica. Bol postavený v 2. polovici 13. storočia. Prvá písomná zmienka pochádza z roku 1300 kedy bol jeho majiteľom Peter z Brezovice. Hrad postavili na ochranu cesty magna via, vedúcej z Nitry na sever. Počas storočí prechádzal hrad z rúk do rúk. Pongrácovci, Necpalskovci a neskôr za Révaiovcov bol rozšírený v roku 1540. Bol dvojvežový so stredovým palácom. Koncom 17. storočia sa ho zmocnili vojská Imricha Tököliho a v 18. stor. kuruci Františka II. Rákocziho. Od roku 1790 bol neobývaný a časom chradol. Dnes na ňom prebiehajú konzervačné práce.

Na hrad sa dostanete z ústia Gaderskej doliny a cca po ť minútach na biku alebo 10 minút peši k rozbočníku a odbočíte na žltú značku smerom na hrad. Bikeri môžu pokračovať ešte zhruba 3 minuty a dostanete sa k chate po ľavej ruke a hneď za chatou odbočíte vľavo na zvažnicu, ktorá Vás taktiež privedie k hradu.

GPS: 48.947074, 18.947039

Foto: Milan Kirn

13. Lavička GARDEON (530 mnm)

Je to skutočne neprehliadnuteľná lavička. Stojí si na kopci pri Kláštore pod Znievom a na prvý pohľad aj „posed“ vyzerá ako nábytok z krajiny obrov – ak by ste si na nej chceli posedieť, budete hompáľať nohami ako škôlkar na barovej stoličke. Aký je však ozajstný príbeh tejto XXL lavičky?

Pozrite si tu:  https://gardeon.sk/blog/lavicka-gardeon-co-stoji-za-jej-vznikom/

Megalavička má výšku 3 m a dĺžku 5 m. Určite chcete poznať jej príbeh. Kto teda vymyslel túto obriu lavičku? Za všetkým hľadajte šéfov firmy Gardeon, sú to bratia Marek a Martin Choleva.

Trasa je skutočne veľmi jednoduchá a nenáročná. Z obce Kláštor pod Znievom prejdeme okolo futbalového ihriska a popri potoku pokračujeme stále hore do kopca, megalavičku o chvíľu uvidíte. Skutočne sa nedá prehliadnuť. Dá sa sem prísť aj z obce Slovany, po lesnej ceste popri lese, až napokon prídete ku Gardeon lavičke. Obdive trasy zvládnete približne do 30 min.

Foto: Milan Majtán

GPS vrcholu: 48°58'58.5

14. Omegová / Svitačová dolina/ (890 mnm)

Omegová.

Je to miesto na ktoré sa dostanete od Kuneradského zámku a budete pokračovať Svitačovou dolinou stále po asfalte a šutoline až k smerovníku Omegová. Výhľady tu nečakajte ale určite Vám odmenou bude dolina ktorou sa budete k s tanovenému bodu presúvať.

Kto bude mať chuť môže ďalej ale už len na pešo pokračovať na vrch Veterné 1442m.n.m..

Týmto miestom mimochodom prechádza aj náš ŠKODA MTB MARATÓN

GPS vrcholu: 49°5'10

15. Krížava (1456 mnm)

Krížava je nevýrazný hôľnatý vrchol na hlavnom hrebeni Lúčanskej Malej Fatry. Medzi výškovo podobnými vrcholmi Martinských holí je ľahko rozpoznateľný podľa vysielača na svojom vrchole. Vrchol Krížavy leží v najatraktívnejšej lúčnatej časti hrebeňa so stálymi výhľadmi. Z juhu susedí s najvyšším vrchomLúčanskej Malej Fatry, podľa ktorého dostalo pohorie meno – Veľkou lúkou (1 475,5 m). Severne sa nachádza kóta Zázrivá (1 394 m) a už osamotene sa týčiaci Minčol (1 363,9 m). Prístupová cesta pre cyklistov je od Vrútok.

 

GPS 49°05′49.68″S 18°49′09.36″V

16. Starhrad (475 mnm)

Starý hrad (Starhrad) stojí na skalnatom žulovom kopci (475 m.n.m.), ktorý je súčasťou predhoria predhoria krivánskej Malej Fatry, na pravom brehu rieky Váh. Jeho pôvodný názov bol Varín (Warna, Varna, Owar). Neskôr po vybudovaní nového hradu Strečno sa začal používať názov Starý hrad (Starhra, Starigrzad). Strážil považskú obchodnú cestu a vyberalo sa tu mýto. V blízkosti hradu bol aj brod cez rieku Váh. Už samotný názov hradu naznačuje, že patrí medzi najstaršie na Považí. Svedčí o tom aj praveké hradisko nachádzajúce sa v jeho blízkosti. Sústava hradov na Považí mala chrániť severozápadnú hranicu Uhorska. Prvé zmienky o hrade Varín (Warna) sa objavujú v roku 1241 za panovania Bela IV. Začiatkom 18.storočia hrad poskytol zázemie oddielom Františka II. Rákocziho. Neskôr sa už o údržbu objektu nikto nestaral. Starý hrad postupne chátra až po súčasnú podobu.

Túra na Starý hrad: Hrad sa nachádza v blízkosti červenej turistickej značky vedúcej hrebeňom Krivánskej Fatry. Kratšiu trasu je možné začať na železničnej zastávke Nezbudská Lúčka-Strečno a po už spomínanej značke prísť na hrad. Po návrate z hradu možno pokračovať po červenej turistickej značke alebo modrej turistickej značke na Chatu pod Suchým.

Cyklotúra na Starý hrad: Hrad sa nachádza v blízkosti červenej turistickej značky vedúcej hrebeňom Krivánskej Fatry. Kratšiu trasu je možne začať na železničnej zastávke Strečno a po už spomínanej značke dostať na hrad.

GPS vrcholu: N49 ° 11'13 '' E18 ° 51'47 ''

17. Chata pod Suchým (1075 mnm)

Táto klasika vo VKŽ musí byť... Hlavne pre skvelú kuchyňu a krásne výhľady!!!

Chata bola postavená v roku 1948 a dodnes je stále v prevádzke v nezmenených interiéroch. Spodok chaty je murovaný z kameňa a ostatné poschodia sú drevené, čo chate dodáva neobyčajne útulný vzhľad typickej horskej chaty. Pri stúpaní po originálnych drevených schodoch nejednému z nás preblesne hlavou spomienka na časy pionierskych táborov a škôl v prírode. Ale práve tento kolorit dáva chate svojské čaro. Je to vyhľadávané a obľúbené miesto nie len Slovenských a Českých turistov.

GPS vrcholu: N49.176307, E18.935392

18. Hoľa nad Klobučnou (1070 mnm)

Na Hoľu sa môžete dostať po spojovacej ceste medzi Zázrivou a Oravskou Lesnou. Toto stúpanie od Zazriva Havrania sa Vám odvďači pohľadom na našu Malú Fatru.

https://www.terchovavratna.sk/images/stories/mapa_cykloturistika.pdf

Mapa: https://poi.oma.sk/n974123119

GPS vrcholu: 49°19'1

19. Stratený budzogáň (701 mnm)

Stratený budzogáň je skalný útvar, ktorý erozívnou činnosťou mrazu a vody, získal netradičnú podobu zovretej päste a je vysoký približne 12 metrov. Priamo z Rajeckých Teplíc vás k nemu po cca 2 hodinách chôdze privedie náučný chodník. Náučné tabule popisujú detailne nielen prírodné prostredie okolia, ale aj príbeh o obrovi, ktorý zaujme okrem detí aj dospelých. K budzogáňu sa dá dostať aj značeným turistickým chodníkom z obce Zbyňov alebo z opačnej strany z obce Súľov.

K Stratenému budzogáňu sa vzťahuje povesť, ktorá je na pokračovanie opísaná aj na šiestich tabuliach náučného chodníka:

"Obra bolela noha. Hneď ako prekročil hranice krajiny, zapichlo sa mu do nohy ihličie. Rozplakal sa a jeho slzy zasolili zem. Nárekom zobudil zajaca. Zajac vytiahol obrovi ihličie z päty, on ho na oplátku niesol na ramene. Obor cestovateľ uvidel strom Hromodub, zamiloval sa a zmocnil sa Hromoduba. Nemohol si vziať strom, tak ho premenil na kameň."

GPS vrcholu: N49.127867, E18.619836

20. Rozhľadňa Terchová (609 mnm)

Rozhľadňa Terchová / 609 m.n.m./ je 30m vysoká. Je to rýchlo prístupne miesto pre turistov. Prispieva k poznaniu prírody, zdravému životnému štýlu a krásne pohľady na našu Terchovú pohladia každého na duši. Na vrchu Oblaz je teda okrem pietneho miesta aj miesto na poznávanie, vzdelávania, šport a relax. Inšpiráciou pre autora myšlienky bola terchovská pieseň: „To terchovské srdce na dvoje sa delí, jedna strana plače, druhá sa veselí…„