VRCHOLY 2022

1. Rozhľadňa na Marťakovskom kopci (854 mnm)

Rozhľadňa na Marťakovskom kopci, bola budovaná v rokoch 2009-2011 z prírodných materiálov dreva a kameňa. Vypína sa v nadmorskej výške 854 m n. m. a poskytuje krásny kruhový výhľad na blízke i vzdialené hory. Dovidíte z nej na kráľovnú Moravsko-sliezskych Beskýd - Lysú Horu, najvyšší vrchol Kysúc - Veľkú Raču i majestátny Rozsutec v Malej Fatre.

Rozhľadňa sa nachádza na Javorníckom hrebeni. Prístup je po červenej turistickej značke z Čadce (a z druhej strany od Makova) a po modrej značke z Kysuckého Nového Mesta, cestou V. Galvánka. Z Ochodnice sa dostanete po zelenej na Chotárny kopec a napojíte sa na červenú hrebeňovú značku.

GPS vrcholu: N49.3305989, E18.5892642

2. Ťatliakova chata (1393 mnm)

Ťatliakova chata (1 393 m n.m.) je vysokohorská chata v Roháčskej doline v Západných Tatrách postavená pri Ťatliakovom jazere. Dnes slúži už iba ako bufet počas letnej sezóny aj s ubytovaním Pri chate je križovatka turistických trás, dá sa od nej dostať na Roháčske plesá, Ostrý Roháč, Plačlivé, Rákoň, Volovec, Smutné sedlo a iné. V okolí sa nachádza aj náučný chodník.

Prvá turistická útulňa bola na brehu Roháčskeho potoka postavená v roku 1883. S rozvojom turizmu však malá chatka nepostačovala. V roku 1933 sa začala výstavbu zrubu a na podnet Jána Ťatliaka, predsedu Klubu Československých turistov na Orave, v roku 1937 aj výstavba chaty na terajšom mieste bufetu. Dokončená bola v roku 1941, no už v roku 1944 bola vypálená Nemcami.

Po skončení vojny postavili ďalšiu dvojpodlažnú chatu v štýle oravskej ľudovej architektúry a dostala názov práve po Ťatliakovi. V roku 1953 k nej boa pristavená lyžiareň, čo je dnešná poloha bufetu. Vinou skratu v elektroinštalácii aj táto nová moderná chata 28. mája 1963 vyhorela a pre nedostatok financií sa už neobnovila. Zachovala sa iba budova lyžiarne. Na mieste, kde kedysi stála chata je postavený pamätník Jána Ťatliaka.

Červeno značený asfatový chodník začína od Zverovky a končí pri bývalej Ťatliakovej chate. Chodník lemuje 8 náučných tabúĺ od rampy pri parkovisku na Zverovke až po tretie Roháčske pleso.

3. Rozhľadňa Divinka na Malom vrchu (490 mnm)

Rozhľadňa sa nachádza na Malom vrchu v nadmorskej výške 490 m.n.m. a vedie k nej viacero trás. Je možné sa tu dostať tak z Divinky, z Lalinka, ako aj z Diviny alebo Marčeka. Odporúčaná trasa je z Divinky, pretože odtiaľto vedie aj náučný chodník, kde je možné sa na informačných tabuliach dozvedieť mnoho zaujímavého z histórie Veľkého vrchu. Je to ideálna a nenáročná prechádzka aj pre rodiny s deťmi, keď cesta trvá približne 40 minút v pohodovom tempe.Rozhľadňa bola slávnostne otvorená 31.12. 2018. Jej výška je 19,2 metra a má 5. poschodí. Svojou výškou patrí tak medzi najvyššie rozhľadne v regióne. Tak sa príďte pokochať :-)

4. Chata pod Suchým (1075 mnm)

Chata bola postavená v roku 1948 a dodnes je stále v prevádzke v nezmenených interiéroch. Spodok chaty je murovaný z kameňa a ostatné poschodia sú drevené, čo chate dodáva neobyčajne útulný vzhľad typickej horskej chaty. Pri stúpaní po originálnych drevených schodoch nejednému z nás preblesne hlavou spomienka na časy pionierskych táborov a škôl v prírode. Ale práve tento kolorit dáva chate svojské čaro.

Je to už klasika vo VKŽ.

Preto si užite tento výstup ešte raz a potom hlavne výhľady a výbornu kuchyňu....

5. Polom /pamätník/ (1010 mnm)

je vrch v pohorí Lúčanská Malá Fatra, nad obcou Stráňavy, 10 km východne od Žiliny. Z ďaleka pozornosť pútajúci vrch na SZ okraji Malej Fatry je poznačený masívnou ťažbou vápenca, okrem iného pre vápenku v neďalekom Varíne. Práve preto je jednoduché lokalizovať ho z celého okolia Žiliny. Koncom II. svetovej vojny prebiehali v jeho okolí tuhé boje, ktoré pripomína pamätník na jeho vrchole, ku ktorému vedie niekoľko značkovaných chodníkov. Možná trasa pre mtb spod hradu Strečno po značenej cyklotrase, ktorá sa napojí na červenú TZ. Zo Stráňav hore po asfaltke s napojením na zelenú TZ , vhodné aj pre trekové prípadne cestné bicykle.

GPS 49°09′14″S 18°50′39″V

6. Rozhľadňa Terchová (609 mnm)

Rozhľadňa Terchová / 609 m.n.m./ je 30m vysoká. Je to rýchlo prístupne miesto pre turistov. Prispieva k poznaniu prírody, zdravému životnému štýlu a krásne pohľady na našu Terchovú pohladia každého na duši. Na vrchu Oblaz je teda okrem pietneho miesta aj miesto na poznávanie, vzdelávania, šport a relax. Inšpiráciou pre autora myšlienky bola terchovská pieseň: „To terchovské srdce na dvoje sa delí, jedna strana plače, druhá sa veselí…„

7. Vrch Stráža (Socovce) (534 mnm)

Vrch Stráža, napriek svojej nízkejnadmorskej výške je právom označovaný za dominantu Turca – zo žiadneho miesta v Turci nezískate krajší výhľad na náš kraj. Prečítajte si viac o Stráži, ktorá zohrala významnú úlohu aj v dejinách. Na vrchu Stráža kvôli jeho strategickej polohe (blízkosť Jantárovej cesty) vzniklo už v praveku hradisko, ktoré bolo obývané až do doby rímskej. Dnes si návštevníci z tejto doby môžu všimnúť pomerne zachovaný systém umelých násypov, ktoré boli súčasťou mohutného opevnenia jednotlivých nádvorí.Pohľad do minulosti môžu prestriedať pohľadom na súčasný stav Turčianskej kotliny. Trávnatý povrch Stráže je využívaný ako pasienky pre ovce a je vyhľadávaným miestom bylinkárov

GPS vrcholu: 48°56′54″N 18°51′36″E

8. Mažiarky (748 mnm)

Turčianska záhradka je plná krásnych miest, o ktorých veľa ľudí nevie. Mažiarky (748 m.n.m.) je práve jedno z tých miest.

Na výber máte niekoľko možností. Najkratšia a najprudšia je trasa z parkoviska Jasenská dolina – Lehota. Za starou chatou Lysec treba zabočiť doľava. Asi najlepšia trasa z Turčianskeho Jasena. Sú aj trasy z Belej alebo Záboria. Štart môže byť pre turistov pod starým lyžiarskym strediskom v Turčianskom Jasene kde necháte auto. Potom sledujte staršiu cestu, ktorá je v dobrom stave. pokilometri sa dostanete na vrch, z ktorého je krásny výhľad na celú Lúčanskú Malú Fatru. Od  Kľaku až po Minčol. Navyše máte výhľad aj Krivánsku Malú Fatru.

9. Sedlo Žiarce (652 mnm)

Do Sedla Žiarce sa môžete dostať niekoľkými cestami. Či už z Gbelian, Horného Vadičova, Lysice alebo Kotrčinej Lúčky.

Sedlo leží v južnej časti Kysuckej vrchoviny, v geomorfologickom podcelku Kysucké bradlá

Výhľad na hrebeň Malej Fatry zo sedla Žiarce - od Malého Rozsutca cez Veľký a Malý Kriváň, Kraviarske, Sokolie a Príslop. Vďačné výhľadové miesto, vhodné aj piknik, či opekanie.

GPS vrcholu: 49°14′42″S 18°52′41″V

10. Mravečník (993 mnm)

Nachádza sa v juhovýchodnej časti pohoria Kysucká vrchovina.Vrch leží v Žilinskom kraji, v okrese Žilina a zasahuje na katastrálne územie obcí Belá a Terchová

Na Mravečník je možné dostať sa pešo alebo na bicykli. Turistický chodník začína v obci Terchová a vedie po modrej značke popod rozhľadňu Terchovské srdce. Tak isto sa dá dostať aj z opačnej strany od Sedla Lutiška po cyklotrase 5441. Od sedla Lutiška na vrchol Mravečníka je to 4,4km a prevýšenie 320 metrov.

Vrchol Mravečníka tvoria trávy, kríky a zopár stromov, ktoré však kryjú lepší výhľad na Veľký aj Malý Kriváň. Môžeme pozorovať aj Rozsutce, Stoh alebo Poludňový grúň. Pred nimi sa týčia ešte menej známe vrchy Boboty a Sokolie

GPS vrcholu: 49°16′16″S 19°00′44″V

11. Medzihorská dolina – Obria Lavička (627 mnm)

Obriu lavičku postavili obyvatelia okolitých obcí na vlastné náklady. Ide o novinku, na svojom mieste stojí len od 12.3.2022.

Obriu lavičku nájdete v chatovej oblasti kúsok od miesta, kde začína Medzihorská dolina. Dolinou preteká Medzihorský potok a tiahne sa takmer 5 kilometrov až k masívu Skalky. Najlepší prístup je z obce Stránske alebo z Poluvsia. Do Stránskeho sa pohodlne dostanete autobusom zo Žiliny alebo z Rajeckých Teplíc.

 

Foto: Peter Slyško

GPS vrcholu: 49.1142675N, 18.7371445E

12. Okno do Rajeckej doliny (Ďurčiná) (836 mnm)

Táto pomerne nová atrakcia sa nachádza nad obcou Ďurčiná a cesta je po zvážnici až k samotnej lavičke. Odtiaľto budete mať krásne výhľady na Rajeckú dolinu či Súľovske skaly.

Viac sa dočítate na cestujzamenej.sk

Foto: Peter Slyško

GPS vrcholu: 49.0465044N, 18.6619986E

13. Bačov stolec Osádka (780 mnm)

Obec Osádka sa nachádza v údolí Leštinského potoka, na rozhraní Oravskej vrchoviny a Chočských vrchov len pár kilometrov od okresného mesta Dolný Kubín. V okolí sa nachádza niekoľko cyklotrás a turistických chodníkov.

K vyhliadke nad Osádkou sa z obce od Koliby Pajtisko dostanete hore kopcom za približne 40 minút. Rovnako dlho vám to bude trvať aj z obce Pokryváč. Cestou budete mať nádherné výhľady na okolitú oravskú prírodu. Samotná rozhľadňa je naozaj zaujímavá. Vytvorili ju totiž svojpomocne domáci z okolitých dedín. Je to vlastne obrovská stolička, z ktorej je nádherný výhľad na okolitú prírodu a na Veľký Choč. Okrem rozhľadne je tam aj hojdačka, takže sa tam môžete aj pohojdať.

14. Trojmedzie (557 mnm)

Trojmedzie /557 m.n.m./ - miesto, kde sa stretávajú tri štáty. Trojmedzie je miesto, kde sa stretávajú hranice Slovenska, Česka a Poľska. Z tohto miesta pokračuje 541 km slovensko-poľskej a 251 km slovensko-českej hranice. Na Trojmedzí môžete tak zažiť aj ojedinelý zážitok - stáť naraz v troch štátoch. Trojmedzný bod sa nachádza v strži koryta potoka hlbokom 8 m a širokom 34 m a je stredom kružnice opísanej vrcholmi rovnoramenného trojuholníka. Vrcholy trojuholníka tvoria 240 cm vysoké žulové monolity.

Prístup:

- z centra českej Hrčavy 2 km po žltej značke

- z poľskej Jaworzynky-Trzycatku 1 km po zelenej značke

- zo slovenského Čierneho od vlakovej zastávky "Čierne, zastávka" po modrej turistickej značke a potom po upravenom chodníku. POZOR: V uvedenom úseku sa momentálne stavia diaľnica - modré značenie nie je jednoznačné (nespoliehajte sa naň). Na Trojmedzie zatiaľ prídete po prístupovej ceste ku diaľnici.

Vzhľadom k tomu, že trojmedzný bod Beskydy sa nachádza v koryte potoka, nie je určená jeho nadmorská výška. Sú ale určené nadmorské výšky jednotlivých horných hrán podstavcov monolitov: český má nadmorskú výšku 555,04 m, poľský 556,17 m a slovenský 557,61 m.

15. Zvonica u Greguši /Javorníky/ (904 mnm)

Jednou z dominánt v Obci Makov máme zvonicu u Greguší, ktorá ako jediná prežila vypálenie osady nacistickými vojakmi dňa 13.12.1944. Pôvodná drevená zvonica, nachádzajúca sa v osade Greguše, bola vybudovaná už v roku 1850. Tá bola do dnešnej podoby nahradená novšou až v roku 1997, kedy ju na slávnosť Sedembolestnej Panny Márie posvätil vtedajší vdp. farár Pavol Mitaš.

Zvonica je dostupná z viacerých smerov.

- od Melocíka (parkovisko) po červenej turistickej značke smerom na západ

- z Makov-Kasárne (parkovisko) po červenej a modrej turistickej značke smerom na východ

- od vleku Makov (parkovisko) po lesnej ceste, tadiaľto je to vhodné iba pre peších

MAPA

Za tip ďakujem Lukášovi Ďurajkovi

GPS vrcholu: N49.3344425, E18.4552539

16. Rozhľadňa Luby (910 mnm)

Vrch Luby patriaci do pohoria Javorníky má dva vrcholy. Vyšší – východný vrchol leží vo výške 910 m n. m., nižší – západný je o dva metre nižší.Na hlavnom hrebeni Javorníkov nájdete aj drevenú rozhľadňu na Luboch (medzi obcou Vysoká nad Kysucou a Veľkým Rovným, cca 200 m od turistického chodníka), ktorá bola postavená v roku 2012. Dostupná z Vysokej nad Kysucou a Veľkého Rovného.

https://slovenskycestovatel.sk/map/49.3512563&18.5294281

17. Starhrad (475 mnm)

Starý hrad (Starhrad) stojí na skalnatom žulovom kopci (475 m.n.m.), ktorý je súčasťou predhoria predhoria krivánskej Malej Fatry, na pravom brehu rieky Váh. Jeho pôvodný názov bol Varín (Warna, Varna, Owar). Neskôr po vybudovaní nového hradu Strečno sa začal používať názov Starý hrad (Starhra, Starigrzad). Strážil považskú obchodnú cestu a vyberalo sa tu mýto. V blízkosti hradu bol aj brod cez rieku Váh. Už samotný názov hradu naznačuje, že patrí medzi najstaršie na Považí. Svedčí o tom aj praveké hradisko nachádzajúce sa v jeho blízkosti. Sústava hradov na Považí mala chrániť severozápadnú hranicu Uhorska. Prvé zmienky o hrade Varín (Warna) sa objavujú v roku 1241 za panovania Bela IV. Začiatkom 18.storočia hrad poskytol zázemie oddielom Františka II. Rákocziho. Neskôr sa už o údržbu objektu nikto nestaral. Starý hrad postupne chátra až po súčasnú podobu.

Túra na Starý hrad: Hrad sa nachádza v blízkosti červenej turistickej značky vedúcej hrebeňom Krivánskej Fatry. Kratšiu trasu je možné začať na železničnej zastávke Nezbudská Lúčka-Strečno a po už spomínanej značke prísť na hrad. Po návrate z hradu možno pokračovať po červenej turistickej značke alebo modrej turistickej značke na Chatu pod Suchým.

Cyklotúra na Starý hrad: Hrad sa nachádza v blízkosti červenej turistickej značky vedúcej hrebeňom Krivánskej Fatry. Kratšiu trasu je možne začať na železničnej zastávke Strečno a po už spomínanej značke dostať na hrad.

GPS vrcholu: N49.1779536, E18.8908317

18. Osada Brízgalky (1021 mnm)

Cholvarok je v kysuckom nárečí letné pastierske obydlie s maštaľou na holiach. Niekedy sa stretneme aj s názvom letné sídla. Tieto cholvarky boli stavané z dreva a kameňa, čiže z materiálov, ktoré dávalo blízke okolie. Slúžilo len v lete, keď sa vyháňal dobytok a ovce do kopcov, aby ich bolo kde ustajniť a aby mal aj bača kde hlavu skloniť. V niektorých prípadoch sa cholvarky stali trvale osídlenými.Väčšinu týchto letných sídiel na Kysuciach skolil zub času a ostali po nich len zarastené kamenné základy schované v lesoch.

Brízgalky sú svetlou výnimkou, kde odhodlaním majiteľov sa podarilo zachovať typickú pastiersku osadu vysoko v kopcoch, s nádherným výhľadom na Malú Fatru, dokonca až na Roháče. Osada je dodnes bez elektriky, vodu využívajú z horského prameňa, prístup je len pešo – proste romantika.

Pri tejto osade by bol príznačný názov „kde líšky dávajú dobrú noc“, ale podľa vyjadrenia domácich by som to premenoval „ kde medvede dávajú dobrú noc“, lebo v blízkom okolí sa ich pohybuje údajne až 7 ks.

Napriek nedostupnej polohe má táto osada veľmi bohatú minulosť spojenú s viacerými významnými osobnosťami. Pri menách ako Václav Havel, Oľga Havlová, knieža Schwarzenberg, Třešňák, Vladimír Merta, Ján Langoš a mnoho ďalších sa nechce veriť, že všetci v minulosti navštívili túto osadu. A nebolo to len za účelom rekreácie. Tu sa stretávali za totality viacerí disidenti a okrem regenerácie duševných a fyzických síl, diskutovali o politických pomeroch a ako by ich bolo možné zmeniť. Samozrejme takáto koncentrácia disidentov neušla ani vtedajšej ŠTB a v rokoch normalizácie bola osada abnormálne sledovaná.

GPS vrcholu: N49.3809258, E19.0063258

19. Lietavský hrad (635 mnm)

Sú miesta, ktoré dýchajú históriou a oplatia sa vidieť každý rok a takáto pamiatka je nepochybne Lietavský hrad!!!

Lietavský hrad /635 m.n.m./ Počiatky hradu spadajú do konca 13. storočí. Jeho staviteľmi boli s najväčšou pravdepodobnosťou Balašovci. V 15. hrad Bebekovci rozšírili. Ďalším z majiteľov bol na konci 15. storočí Pavel Kiniži, ktorý sa zaslúžil o najrozsiahlejšiu prestavbu hradu. Posledným významným pánom žijúcim na Lietave bol uherský palatin Juraj Thurzo začiatkom 17. storočí.

Foto: Peter Danko

GPS vrcholu: N49°9'39'' E18°41'6''

20. Zvonička u Marunov /Terchová osada u Marunov/ (725 mnm)

Zvonička

slúžila miestnemu roľníckemu obyvateľstvu, taktiež aj nájomným poľnohospodárskym robotníkom ktorí bývali aj s rodinami v osade.

Okrem oznamovania času dňa a oznamov, slúžil hlas zvona pre zvolávanie obyvateľov osady pri vyhlasovaní požiarneho a oznamov, slúžil hlas zvona pre zvolávanie obyvateľov osady pri vyhlasovaní požiarneho poplachu, nebezpečenstva povodní i rozháňanie búrkových ľadovcových mračien.

Šindľová strecha je tradičnou typickou architektúrou zvonice.

V osade u Marunov kde sa nachádza táto krásna malebná drevená zvonica, nájdeme aj krásne výhľady na okolitú prírodu a určite sa oplatí vychutať si jeden z najkrajších výhľadov na západ slnka nad Terchovou.

Zvonička, ktorú nájdete na okraji lazu Marunovci pod sedlom Kováčka. Modrá značka na hrebeni je hranicou medzi Malou Fatrou a Kysucami. Laz Marunovci nás veľmi prekvapil. Odporúčam na návštevu všetkým, ktorých už tak veľmi nebaví šlapať iba hlavný hrebeň Malej Fatry a radi navštívia nové zaujímavé miesta. O výhľad na Malú Fatru neprídete, hrebeň je viditeľný z lúk od krajných dreveníc lazu.

GPS vrcholu: N49.2966756, E19.0760456