12. etapa Tour de France 2019 - bikepoint.sk

12. etapa Tour de France 2019

vložené 18. 07. 2019 o 18:54

A je to tu. Pelotón dnes zavítal do Pyrenejí.

V kopcovitej etape boli pripravené tri hodnotené stúpania. Najskôr jedna štvrtej kategórie a neskôr dve pyrenejské stúpania prvej kategórie. Dvanásta etapa začínala v Toulouse a po 209. kilometroch končila v Bagneres-Bigorre, kde sa naposledy končilo v roku 2013. Prvé stúpanie prvej kategórie bolo na Col de Peyresourde dlhé 13,2 kilometrov so sklonom 7 %, druhé na Hourquette d'Ancizan s dĺžkou 9,9 kilometrov s priemerom 7,5 %. Z vrcholu Hourquette d'Ancizan nasledoval do cieľa 30 kilometrový zjazd.

Do dnešného úniku dňa sa dostala 40 členná skupina cyklistov, vrátane nášho PETRA SAGANA. Slovenský cyklista v drese tímu BORA - hansgrohe, v súboji špurtérov zo skupiny v úniku, ovládol 79 kilometrov pred cieľom špurtérsku prémiu a navýšil svoj náskok v bodovacej súťaži. Po zisku plného počtu 20. bodov spomalil a z úniku si vystúpil.

Na poslednom stúpaní sa do čela dostala z pár cyklistov, ktorý ešte zostali z úniku, trojica cyklistov. Trio spolupracovalo a nakoniec bojovalo v špurte o víťazstvo. Prvé víťazstvo na Tour de France vybojoval Brit Simon Yates (Mitchelton - Scott). Druhý skončil Španiel Pello Bilbao (Astana Pro Team), tretí Rakúšan Gregor Mühlberger (BORA - hansgrohe).

PETER SAGAN prešiel zo stratou 20:56 min cieľom na 141. mieste.

Simon Yates sa stal ďalším cyklistom, ktorý získal v pretekoch GrandTours, aspoň jedno etapové víťazstvo.