19. etapa Tour de France 2015 - bikepoint.sk

19. etapa Tour de France 2015

vložené 24. 07. 2015 o 19:21

Devätnásta etapa 102. ročníka Tour de France merala 138 kilometrov. Medzi mestami Saint-Jean-de-Maurienne, kde etapa začínala a La Toussuire, kde dnešná etapa končila, boli zaradené 4 bodované stúpania. Prvé bolo stúpanie prvej kategórie, nasledovalo stúpanie HC na Col de la Croix de Fer s dĺžkou 22,4 km a priemerom 6,9 %, potom dvojka a cieľové stúpanie prvej kategórie na La Toussuire s dĺžkou 18 km a priemerom 6,1 %. Spolu dnes cyklisti stúpali 61,5 kilometra.

Keď do cieľa zostávalo 60 kilometrov, tesne pod vrcholom druhého stúpania, zaútočil vlaňajší víťaz Tour, taliansky pretekár Vincenzo Nibali (Astana Pro Team) a dal sa do stíhania vedúceho Pierra Rollanda (Team Europcar), ktorého v poslednom zjazde dostihol. Do cieľového stúpania dvojica spolupracovala, ale Rolland 15 kilometrov pred cieľom tempu Nibaliho nestíhal a Talian si išiel po prvé tohtoročné víťazstvo, a celkovo piate.

Druhý skončil so stratou 44. sekúnd kolumbíjsky cyklista Nairo Quintana (Movistar Team), keď 5 kilometrov pred cieľom zaútočil zo skupiny favoritov a na tretieho Chrisa Froomea (Sky ProCycling) stiahol v priebežnom poradí 32 sekúnd. Froome zaostal za víťazom 1:14 min. Quintana sľuboval útok už týždeň.

PETER SAGAN (Team Tinkoff - Saxo) dnes obsadil 51. miesto so stratou rovných 22 minút.

Dnes zmenil majiteľa iba bodkovaný dres. Po etape ho obliekol francúzsky cyklista Romain Bardet (AG2R La Mondiale).