Okolo Chorvátska 2016 - bikepoint.sk

Okolo Chorvátska 2016

vložené 25. 04. 2016 o 10:23

Šesť etapové preteky Okolo Chorvátska sa konali od 19. 4. do 24. 4. 2016. Na štarte v Osijeku bola bola aj trojica slovenských pretekárov v dresoch Teamu Tinkoff - MICHAEL KOLÁŘ, JURAJ SAGAN a ERIK BAŠKA. Dve rovinaté etapy, dve zvlnené etapy, jedna tímová časovka a jedna horská etapa mali spolu 1 005 kilometrov.

V prvej rovinatej etape s dĺžkou 235 km so štartom v Osijeku a cieľom vo Varaždine, sa rozhodovalo o víťazovi v šprinte. Najrýchlejším bol Talian Giacomo Nizzolo (Trek - Segafredo). Najrýchlejším Slovákom bol ERIK BAŠKA na 5. mieste. Bez straty na víťaza prišli aj JURAJ SAGAN na 35. mieste a MICHAEL KOLÁŘ na 93. mieste.

V druhej zvlnenej etape, ktorá viedla z Národného parku Plitvické jazerá do Splitu s dĺžkou 240 km, bol v šprinte najrýchlejší Brit Mark Cavendish (Dimension Data). Tesne pod pódiom, na 4. mieste skončil MICHAEL KOLÁŘ, ERIK BAŠKA prešiel cieľom na 69. mieste, JURAJ SAGAN na 70. mieste, obaja so stratou 51. sekúnd.

Tretia zvlnená etapa štartovala v Makarskej a po 190. kilometroch končila v Šibeniku. Druhé etapové víťazstvo získal v Chorvátsku tento rok v šprinte Talian Giacomo Nizzolo (Trek - Segafredo). Bez straty prešiel cieľom ERIK BAŠKA na 93. mieste, JURAJ SAGAN zaostal na 110. mieste 19 sekúnd, MICHAEL KOLÁŘ na 129. mieste nabral stratu 3:11 min.

Štvrtá kráľovská etapa začínala v Crikvenici a po 122. km končila na Učke. Ako prvý prešiel cieľom, po 22 kilometrovom stúpaní, rakúsky cyklista Riccardo Zoidl (Trek - Segafredo). Slovenský pretekári si pripísali stratu 24:45 min. JURAJ SAGAN skončil 94., ERIK BAŠKA 134. a MICHAEL KOLÁŘ 139.

Piatou etapou bola tímová časovka z Poreču do Umagu dlhá 40 kilometrov, ktorú ovládol Team Tinkoff. Spolu s tímom prešiel cieľom ERIK BAŠKA. Tesne pred cieľom na mokrej trati v zákrute spadol JURAJ SAGAN, MICHAEL KOLÁŘ zaostal skôr.

Záverečnú šiestu rovinatú etapu zo Sveti Martin na Muri do Záhrebu, dlhú 177 kilometrov, vyhral Nór Sondre Holst Enger (IAM Cycling). JURAJ SAGAN prešiel cieľom na 36. mieste so stratou 1:02 min, ERIK BAŠKA bol 112. so stratou 5:31 min a MICHAEL KOLÁŘ obsadil 126. miesto so stratou 6:57 min.

Celkovým víťazom Okolo Chorvátska 2016 sa stal domáci pretekár Matija Kvasina (Synergy Baku Cycling Project). JURAJ SAGAN obsadil konečné 65. miesto so stratou 25:59 min, ERIK BAŠKA 80. miesto so stratou 29:57 min. a MICHAEL KOLÁŘ obsadil konečné 111. miesto so stratou 38:22 min.