Paríž - Roubaix 2016 - bikepoint.sk

Paríž - Roubaix 2016

vložené 10. 04. 2016 o 19:29

Kráľovná Klasik, Peklo Severu či Klasika Klasik - takéto pomenovanie má monument Paríž - Roubaix. Sú to naozaj výnimočné preteky. Pády, defekty aj mechanické poruchy, to všetko sa na tomto monumente deje bežne a môžu postihnúť kohokoľvek v pelotóne. Prvý ročník pretekov sa konal v roku 1896 a okrem svetových vojen sa koná pravidelne a patrí k najstarším cyklistickým podujatiam na svete. Pretek bol pomenovaný podľa miest na ktorom začínal a končil. V roku 1968 sa štart presunul do 60 km vzdialeného meste Compiégne. Cieľ v Roubaix ostáva dodnes.

Prvý úsek dlažobných kociek čaká na cyklistov na 98,5. kilometri. Dlažobné úseky (pavé) sú tu hrboľatejšie a náročnejšie ako na iných klasikách. Pavé sa nachádzajú v blízkosti polí a cyklisti si musia na nich dávať pozor, lebo za pekného počasia bývajú pokryté prachom a za dažďa zas blatom. Pavé sú označené hviezdičkami podľa dĺžky, nerovnosti dlažobných kociek a umiestnenia. Za najnáročnejšie úseky s mačacími hlavami sú tento rok označené tri úseky. Najznámejším a vždy plne obsadeným divákmi je úsek Trouée d'Arenberg s dĺžkou 2 400 m, ktorý sa nachádza 95,2 kilometra pred cieľom, úsek Mons-en-Pévèle s dĺžkou 3 000 m ktorý je 48,2 kilometrov pred cieľom a úsek Le Carrefour de l'Arbre s dĺžkou 2 100 m je 16,7 kilometrov pred cieľom. Závod vrcholí na 750 metrovom hladkom betónovom okruhu na velodróme v Roubaix. Pre víťaza je pripravená ako trofej dlažobná kocka na podstavci.

Dnes v meste Compiégne o 10:50 hod. začínala najslávnejšia klasika už 114. krát. Na cyklistov aj so Slovákmi PETROM SAGANOM, JURAJOM SAGANOM a MICHAELOM KOLÁŘOM (všetci Team Tinkoff) čakalo rovinatých 257,2 kilometrov s 27. kockovými úsekmi s celkovou dĺžkou 52,8 km. Na štarte nechýbal ani štvornásobný víťaz Paríž - Roubaix Tom Boonen (okrem Boonenana vyhral štyri krát už iba Roger De Vlaeminck), Zdeňek Štybar, Niki Terpstra (všetci Etixx - Quick Step), trojnásobný víťaz Fabian Cancellara (Trek - Segafredo), Ian Stannard a Luke Rowe (obaja Team Sky), Sep Vanmarcke (LottoNL - Jumbo), Alexander Kristoff (Team Katusha).

Do 130. kilometra prebiehali preteky podľa predpokladov. Vpredu sa pohybovala s rozumným náskokom vedúca skupina, ktorú strážil pelotón. Avšak hromadný pád na úzkych cestách na 130. kilometri rozdelil pelotón. V druhej skupine za uprchlíkmi zostali PETER SAGAN aj Fabian Cancellara. O náskok prvej skupiny sa staral hlavne Nemec Tony Martin (Etixx - Quick Step), ktorý za sebou viezol svojho tímového kolegu Toma Boonena. V SAGANOVEJ skupine sa o stíhanie starali typicky len Slovák a Švajčiar. Šesťdesiat kilometrov pred cieľom sa Boonenova skupina spojila s uprchlíkmi a práve keď začal SAGAN a spol dobiehať už jedinú skupinu pred sebou, spadol na druhom päť hviezdičkovom úseku Mons-en-Pévele, 47 kilometrov pred cieľom, Fabian Cancellara. PETER SAGAN neuveriteľným spôsobom preskočil Cancellarov bicykel. SAGAN tak zostal na stíhanie sám a náskok vedúcej skupiny sa začal zväčšovať.

Dvadsať kilometrov pred cieľom sa z vedúcej skupiny osamostatnila pätica pretekárov Tom Boonen, Sep Vanmarcke, Ian Stannard, Mathew Hayman (Orica GreenEdge) a Edvald Boasson Hagen (Dimension Data), ktorá si vytvorila slušný náskok. Posledných desať kilometrov si nastupovali navzájom ale na velodrom v Roubaix prišli spolu. O víťazovi 114. ročníka tak nakoniec rozhodol záverečný šprint. Najrýchlejším bol prekvapujúco,takmer 38. ročný, Austrálčan Mathew Hayman (Orica GreenEdge). Druhé miesto zostalo Belgičanovi Tomovi Boonenovi (Etixx - Quick Step), tretí bol Brit Ian Stannard (Team Sky).

PETER SAGAN prešiel cieľom na 11. mieste so stratou 2:20, JURAJ SAGAN bol na 51. mieste so stratou 14:23, MICHAEL KOLÁŘ preteky nedokončil.

 

Autor: Milan Majtán

Diskusia