VRCHOLY 2020

1. Lietavský hrad (635 mnm)

Sú miesta, ktoré dýchajú históriou a oplatia sa vidieť každý rok a takáto pamiatka je nepochybne Lietavský hrad!!!

Lietavský hrad /635 m.n.m./ Počiatky hradu spadajú do konca 13. storočí. Jeho staviteľmi boli s najväčšou pravdepodobnosťou Balašovci. V 15. hrad Bebekovci rozšírili. Ďalším z majiteľov bol na konci 15. storočí Pavel Kiniži, ktorý sa zaslúžil o najrozsiahlejšiu prestavbu hradu. Posledným významným pánom žijúcim na Lietave bol uherský palatin Juraj Thurzo začiatkom 17. storočí.

Foto: Peter Danko

GPS vrcholu: N49°9'39'' E18°41'6''

2. Starhrad (475 mnm)

Starý hrad (Starhrad) stojí na skalnatom žulovom kopci (475 m.n.m.), ktorý je súčasťou predhoria predhoria krivánskej Malej Fatry, na pravom brehu rieky Váh. Jeho pôvodný názov bol Varín (Warna, Varna, Owar). Neskôr po vybudovaní nového hradu Strečno sa začal používať názov Starý hrad (Starhra, Starigrzad). Strážil považskú obchodnú cestu a vyberalo sa tu mýto. V blízkosti hradu bol aj brod cez rieku Váh. Už samotný názov hradu naznačuje, že patrí medzi najstaršie na Považí. Svedčí o tom aj praveké hradisko nachádzajúce sa v jeho blízkosti. Sústava hradov na Považí mala chrániť severozápadnú hranicu Uhorska. Prvé zmienky o hrade Varín (Warna) sa objavujú v roku 1241 za panovania Bela IV. Začiatkom 18.storočia hrad poskytol zázemie oddielom Františka II. Rákocziho. Neskôr sa už o údržbu objektu nikto nestaral. Starý hrad postupne chátra až po súčasnú podobu.

Túra na Starý hrad: Hrad sa nachádza v blízkosti červenej turistickej značky vedúcej hrebeňom Krivánskej Fatry. Kratšiu trasu je možné začať na železničnej zastávke Strečno a po už spomínanej značke prísť na hrad. Po návrate z hradu možno pokračovať po červenej turistickej značke alebo modrej turistickej značke na Chatu pod Suchým.

Cyklotúra na Starý hrad: Hrad sa nachádza v blízkosti červenej turistickej značky vedúcej hrebeňom Krivánskej Fatry. Kratšiu trasu je možne začať na železničnej zastávke Strečno a po už spomínanej značke dostať na hrad.

GPS vrcholu: N49 ° 11'13 '' E18 ° 51'47 ''

3. Rozhľadňa na Kamenitom (834 mnm)

Kamenno-drevená turistická rozhľadňa na vrchu Kamenité (834 m n. m.), nachádzajúca sa na hlavnom hrebeni Javorníkov priamo na turistickom chodníku medzi obcami Dlhá nad Kysucou a Dlhé Pole. autorom rozhľadne je ing. Stanislav Mikovčák, po ktorom je rozhľadňa pomenovaná. Otvorená verejnosti bola v roku 2005 a je považovaná za prvú oficiálnu turistickú rozhľadňu na Kysuciach. Mikovčákova rozhľadňa má veľmi dobrú dostupnosť, je preto vhodným cieľom pre nenáročnú turistiku. vhodná je aj pre rodiny s deťmi. Pri dobrých podmienkach sú z nej nádherné výhľady na Kysucké Beskydy, Kysuckú vrchovinu, Malú Fatru, ale aj tatry. aj vďaka dobrej dostupnosti sa na ňu pravidelne organizujú trojkráľové výstupy turistov zo všetkých strán. v čase vianočných sviatkov je možnosť nájsť v rozhľadni ozdobený vianočný stromček. túra na Kamenité je nenáročná a vhodná tak pre peších turistov, ako i cykloturistov a v zime aj pre bežkárov. Pár minút pešo od rozhľadne smerom na západ je menšia kaplnka s lavičkou.

GPS vrcholu: 49.3645906N, 18.6360633E

4. Rozhľadňa na Bobovci (720 mnm)

Rozhľadňa na Bobovci leží v nadmorskej výške 720 m na hranici katastrov obcí Stará Bystrica a Radôstka. Vrch Bobovec, ktorý je súčasťou rozsiahlejšieho masívu Nocľahy, sa pyšní mimoriadne štýlovou turistickou rozhľadňou, ktorá vyzerá ako veža z rozprávkového zámku. Rozhľadňa postavená z tradičných materiálov – kameňa a dreva – stojí v nadmorskej výške 720 m, pričom sama je vysoká 16 m. Návštevníkom ponúka krásne výhľady na blízke i vzdialené pohoria a doliny, ale i malú prehliadku kovaných umeleckých diel na tému anjelov, ktoré sú umiestnené v jej interiéri. K rozhľadni na Bobovci vedie značkovaný turistický chodník z obce Stará Bystrica.

GPS vrcholu: N49.3404889, E18.9475725

5. Rozhľadňa na vrchu Tábor (697 mnm)

4. Rozhľadňa na vrchu Tábor /697 m.n.m./ je dominantou Kysuckého Nového Mesta. Od roku 2015 je na ňom vystavaná mohutná, štvorposchodová drevená rozhľadňa, ktorá je v súčasnosti najmladšou na Kysuciach. Rozhľadňa ponúka takmer dokonalý kruhový výhľad na okolité i vzdialené vrcholy, pričom dominantným ostáva pohorie Malej Fatry. Podľa obrysov končiarov určite rozoznáte Malý a Veľký Rozsutec, Stoh, Chleb, Malý a Veľký Kriváň, z Kysuckej Vrchoviny sa vyníma Ľadonhora, Malý a Veľký Vreteň, Kysucká brána tvorená vrchmi Rochovica a Brodnianka.

GPS vrcholu: N49.3226481, E18.7718044

6. Rozhľadňa na Marťakovskom kopci (854 mnm)

Rozhľadňa na Marťakovskom kopci, bola budovaná v rokoch 2009-2011 z prírodných materiálov dreva a kameňa. Vypína sa v nadmorskej výške 854 m n. m. a poskytuje krásny kruhový výhľad na blízke i vzdialené hory. Dovidíte z nej na kráľovnú Moravsko-sliezskych Beskýd - Lysú Horu, najvyšší vrchol Kysúc - Veľkú Raču i majestátny Rozsutec v Malej Fatre.

Rozhľadňa sa nachádza na Javorníckom hrebeni. Prístup je po červenej turistickej značke z Čadce (a z druhej strany od Makova) a po modrej značke z Kysuckého Nového Mesta, cestou V. Galvánka. Z Ochodnice sa dostanete po zelenej na Chotárny kopec a napojíte sa na červenú hrebeňovú značku.

GPS vrcholu: N49.3305989, E18.5892642

7. Chata na Kľačianskej Magure (1115 mnm)

Chata na Kľačianskej Magure hovorovo nazývaná len Magura, patrí k najčastejším turistickým cieľovým bodom z Turčianskej kotliny. Niet sa čo diviť, patrí medzi najdostupnejšie chaty v Turci a jej okolie poskytuje krásne ďaleké výhľady na celý Turiec, Lúčanskú časť Malej Fatry a Veľkú Fatru. Prístup pre cyklistov je z Turčianských Kľačian.

GPS vrcholu: N49.148 E18.9507

8. Čertová brána (659 mnm)

Čertova brána

Známy a turisticky obľúbený prírodný útvar Čertova brána je tesná skalná zúženina nachádzajúca sa v závere Gaderskej doliny, ktorá predstavuje akési vyvrcholenie početných prírodných zaujímavostí tejto doliny. Bezprostredné okolie brány je plné ďalších kurióznych skalných útvarov a zákutí, ktoré nenechajú chladným snáď nijaký v lokalite sa mihnuvší fotoaparát. V blízkosti Čertovej brány sa Gaderská dolina vetví na Dedošovú dolinu a dolinu Selenec. Prvou menovanou možno pokračovať až k známym vrcholom hlavného hrebeňa Veľkej Fatry. K Čertovej bráne sa možno dostať po značkovanom turistickom chodníku vychádzajúcom z obce Blatnica a vedúcom celou Gaderskou dolinou.

 

Autor foto: Robo Majtán

9. Zvonička u Marunov /Terchová osada u Marunov/ (725 mnm)

Zvonička

slúžila miestnemu roľníckemu obyvateľstvu, taktiež aj nájomným poľnohospodárskym robotníkom ktorí bývali aj s rodinami v osade.

Okrem oznamovania času dňa a oznamov, slúžil hlas zvona pre zvolávanie obyvateľov osady pri vyhlasovaní požiarneho a oznamov, slúžil hlas zvona pre zvolávanie obyvateľov osady pri vyhlasovaní požiarneho poplachu, nebezpečenstva povodní i rozháňanie búrkových ľadovcových mračien.

Šindľová strecha je tradičnou typickou architektúrou zvonice.

V osade u Marunov kde sa nachádza táto krásna malebná drevená zvonica, nájdeme aj krásne výhľady na okolitú prírodu a určite sa oplatí vychutať si jeden z najkrajších výhľadov na západ slnka nad Terchovou.

Zvonička, ktorú nájdete na okraji lazu Marunovci pod sedlom Kováčka. Modrá značka na hrebeni je hranicou medzi Malou Fatrou a Kysucami. Laz Marunovci nás veľmi prekvapil. Odporúčam na návštevu všetkým, ktorých už tak veľmi nebaví šlapať iba hlavný hrebeň Malej Fatry a radi navštívia nové zaujímavé miesta. O výhľad na Malú Fatru neprídete, hrebeň je viditeľný z lúk od krajných dreveníc lazu.

GPS vrcholu: N491749 E190432

10. Zborov nad Bystricou – Rozhľadňa na Hladkom vrchu (761 mnm)

Rozhľadňa na Hladkom vrchu nad Zborovom nad Bystricou sa nachádza vo výške 750m a jej hlavnou úlohou je protipožiarna monitorovacia činnosť. Otvorená je celoročne a z hornej pozorovacej plošiny sa vám naskytne krásny výhľad na okolitú prírodu. Vidieť môžete Bystrickú dolinu, údolie Krásna nad Kysucou i Malú Fatru.

Postavená bola v rokoch 2018-2019 a opäť bol použitý materiál kameň a drevo.

Keď už sa niekto rozhodne vydať k rozhľadni, je potrebné sa držať turistických značiek. Teda trasa z Krásna nad Kysucou po červnej značke. Ideálne je začať na parkovisku pri kostole v Krásne nad Kysucou.

Krásno nad Kysucou, osada Michálkovci - U Drozdov (Drozdovci) - Nižné Vane - Vyšné Vane - Kríž - Hladký vrch, rozhľadňa a späť

GPS vrcholu: N49.365479 E18.871282

11. Chata pod Suchým (1075 mnm)

Táto klasika vo VKŽ musí byť... Hlavne pre skvelú kuchyňu a krásne výhľady!!!

Chata bola postavená v roku 1948 a dodnes je stále v prevádzke v nezmenených interiéroch. Spodok chaty je murovaný z kameňa a ostatné poschodia sú drevené, čo chate dodáva neobyčajne útulný vzhľad typickej horskej chaty. Pri stúpaní po originálnych drevených schodoch nejednému z nás preblesne hlavou spomienka na časy pionierskych táborov a škôl v prírode. Ale práve tento kolorit dáva chate svojské čaro. Je to vyhľadávané a obľúbené miesto nie len Slovenských a Českých turistov.

GPS vrcholu: N49.176307, E18.935392

12. Stratený budzogáň (701 mnm)

Stratený budzogáň je skalný útvar, ktorý erozívnou činnosťou mrazu a vody, získal netradičnú podobu zovretej päste a je vysoký približne 12 metrov. Priamo z Rajeckých Teplíc vás k nemu po cca 2 hodinách chôdze privedie náučný chodník. Náučné tabule popisujú detailne nielen prírodné prostredie okolia, ale aj príbeh o obrovi, ktorý zaujme okrem detí aj dospelých. K budzogáňu sa dá dostať aj značeným turistickým chodníkom z obce Zbyňov alebo z opačnej strany z obce Súľov.

K Stratenému budzogáňu sa vzťahuje povesť, ktorá je na pokračovanie opísaná aj na šiestich tabuliach náučného chodníka:

"Obra bolela noha. Hneď ako prekročil hranice krajiny, zapichlo sa mu do nohy ihličie. Rozplakal sa a jeho slzy zasolili zem. Nárekom zobudil zajaca. Zajac vytiahol obrovi ihličie z päty, on ho na oplátku niesol na ramene. Obor cestovateľ uvidel strom Hromodub, zamiloval sa a zmocnil sa Hromoduba. Nemohol si vziať strom, tak ho premenil na kameň."

GPS vrcholu: N49.127867, E18.619836

13. Stránik (769 mnm)

Stránik z nadmorskou výškou 769 metrov.

Poloha a tvar vrchu ponúkali vhodnú lokalitu na pobyt a obranu obyvateľom regiónu už v praveku. Archeologické nálezy dokladajú na vrchu rozsiahle hradisko z mladšej doby bronzovej (1250 - 1000 pred Kr.) a mladšej doby železnej (750 pred Kr. - 0).

V súčasnosti je Straník stále významným miestnym centrom pre paragliding a závesné lietanie. V Žiline je viacero škôl paraglidingu ponúkajúcich kurzy športového lietania a kopec je vyhľadávaný pilotmi zo širokého okolia. Je tiež miestom konania rôznych pravidelných súťazí LAA.

Paraglajding na Straníku.

Okolie vytvára vhodné termické podmienky na začatie dlhších preletov. Tvar kopca poskytuje vhodné podmienky na svahové lietanie. Na vrchole sú udržiavané 2 štartovačky:

Foto: Žilinský turistický kraj

GPS vrcholu: N 49°14´246´´, E 018°49´590´´

14. Sklabinský hrad (626 mnm)

Hrad postavili v polovici 13. storočia na starom hradisku. Bol kráľovským hradom a sídlom Turčianskej stolice. Okolo roku 1436 vyhorel a po núdzovej oprave v druhej polovici 15. storočia nasledovala rozsiahla prestavba. Obnovili pozorovaciu vežu, pristavili gotickú kaplnku, pri stredovekom jadre hradu postavili prvé predhradie s dvoma baštami. Na konci 15.storočia hrad znova vyhorel. Na dôkladnú opravu sa podujali Révaiovci - vybudovali druhé predhradie s novou bránou, chránenou polkruhovitou baštou a štvorhrannou vežou. Na začiatku 17. storočia vyrástol v predhradí komfortný renesančný kaštieľ. Prežil protihabsburské stavové povstania a bol sídlom Turčianskej stolice až do postavenia stoličného domu v Martine (1772). Starý hrad sa pomaly rozpadával, dolná časť s renesančným kaštieľom boli obývateľné až do druhej svetovej vojny. Koncom roka 1944 Nemci pri vojenskej akcii vyhodili kaštieľ do vzduchu a vypálili spolu so Sklabinským Podzámkom. Hradné múry v malebnom predhorí Veľkej Fatry sú už iba romantickým cieľom nedeľných vychádzok.

K hradu patrí aj múzeum, ktoré je možné navštíviť a oboznámiť sa tak s históriou hradu a jej majiteľmi. Keďže tu chovajú pôvodné plemeno kôz, možno budete mať šancu ochutnať aj mliečne výrobky.

Sklabinský hrad je najjednoduchšie prístupným hradom v Turci, dostanete sa autom až k nemu. Z obce Sklabinský Podzámok túra pešo trvá cca 15 min. Každý rok sa tu tiež organizujú hradné slávnosti spojené s dobývaním hradu.

GPS vrcholu: N49°3'6'' E19°1'38''

15. Sedlo Demänová (930 mnm)

Sedlo Demänová sa nachádza v pohorí Oravské Beskydy medzi Oravskou Lesnou a Vychylovkou. Je to miesto, kde sa stretávajú Lesná úvraťová železnica z Vychylovky a Oravská lesná železnica a majú tu spoločnú zastávku.Na tomto mieste sa nachádza aj Goralský dom, ktorý Vám otvori na prehliadku sprievodca z úvraťovej železnice :-) Nad sedlom sa nachádza aj malá rozhľadňa. Do sedla sa dá dostať lesnou cestou z oboch týchto týchto dedín. Určite sa oplatí navštíviť Lesnú železnicu ako aj múzeum Kysuckej

dediny vo Vychylovke.

GPS súradnice: šírka: 49.389160 ° SŠ dĺžka: 19.126920 ° VD

foto: Dušan Šrenkel

16. Rozhľadňa v sedle Beskýd, Oravská Lesná (975 mnm)

K malej drevenej rozhľadni je prístup z oravskej aj z kysuckej strany. Nachádza sa nad najodľahlejšou osadou Demänová, ktorá je súčasťou obce Oravská Lesná. v lete rozhľadňu navštívi viac turistov, pretože k nej premávajú vláčiky Oravskej lesnej železnice, zo stanice tanečník. Z kysuckej strany je tiež možné vyviesť sa až do Sedla Beskyd. Na miesto sa dostanete drezinou, no je potrebné sa vopred objednať v Múzeu kysuckej dediny vo Vychylovke, odkiaľ premáva. Rozhľadňa ponúka výhľad na krásnu panorámu kysuckej a oravskej prírody. Okrem nej sa pri stanici nachádza aj expozícia goralskej drevenice, ktorá vám priblíži kultúru Goralov na Orave.

Nakoľko je rozhľadňa postavená na rozhraní Oravy a Kysúc, rozhliadnuť sa môžete nielen po krásnej panoráme oravskej, ale i kysuckej prírody. Ako prvé určite zahliadnete Oravské Beskydy a z Malej Fatry je vidieť nezameniteľný Veľký Rozsutec.

Drevená rozhľadňa sa týči nad železničnou traťou v miernom svahu. Od stanice sem vedie aj chodník, pri ktorom sú smerovníky s označením Vyhliadková veža - 5 minút. Lokalitou vedie aj asfaltová cesta a značená cyklotrasa.

GPS vrcholu: N49.3918833, E19.1281106

17. SKANZEN VYCHYLOVKA (630 mnm)

Národopisná expozícia v prírode Kysuckého múzea v Čadci, je lokalizovaná do doliny Chmúra v katastri obce Nová Bystrica, časť Vychylovka, ktorá je súčasťou Chránenej krajinnej oblasti Kysuce.

Latitude: 49º 22' 55,424'' N

Longitude: 19º 5' 40,260'' E

Prípravy na vznik expozície v prírode sa začali krátko po vzniku Kysuckého múzea a základný kameň tejto expozície bol položený 11. 10. 1974. Prioritná bola záchrana najcennejších pamiatok ľudovej architektúry z obcí Riečnica a Harvelka, ktoré mali zaniknúť z dôvodu výstavby vodnej nádrže Nová Bystrica.

Do roku 1981, kedy bola sprístupnená prvá časť expozície, sa vybudovalo 22 z celkove plánovaných 69 objektov expozície múzea v prírode. Národopisná expozícia sa usiluje o rekonštrukciu sídelnej krajiny a životného prostredia, s prezentáciou ľudovej architektúry a spôsobu života i kultúry ľudu na Kysuciach v druhej polovici 19. storočia a prvej polovici 20. storočia.

Väčšia časť doteraz vybudovanej expozície je prenesená z dnes už neexistujúcej obce Riečnica - zrubové obytné domy a hospodárske stavby z usadlostí Rybovia, Do Potoka, ktorú tvorí obytný dom s podstavanou maštaľou, stodola s pivnicou, maštaľ s ovčínom a kotercom, ale aj obytný dom s hospodárskymi staviskami - stodolou a ovčínom bývalého riečnického richtára Adama Poništa.

Kopaničiarske osídlenie reprezentuje usadlosť u Hruškuliaka, ktorú predstavujú dva obytné domy, stodola a maštaľ so sýpkou.

Ďalšie objekty sú z obcí Oščadnica - zrubový obytný dom s archivoltovým portálom datovaným r. 1806, zrubový osempriestorový objekt Krčmy z Korne, zrubový dom pre lesných robotníkov z Dunajova a usadlosť Romanovia s dvoma zrubovými domami a dvomi hospodárskymi stavbami z Harvelky, ako aj Raganov mlyn tiež z Harvelky.

Technické stavby prezentuje vodný mlyn a píla s hrázdenou konštrukciou z obce Klubina. Zo sakrálnych stavieb sa tu nachádza murovaná kaplnka z prvej štvrtiny 19. storočia zo Zborova nad Bystricou a cintorín s kovovými krížmi, predstavujúci cintoríny na Kysuciach začiatkom tohto storočia.

V interiéroch vybraných objektov sú inštalované pôvodné zariadenia. Súčasťou expozície sú i pôvodné stavby - cholvarky - objekty sezónnych pastierskych obydlí, hojne využívané v minulosti. Políčka pri domoch prezentujú trojpoľný systém hospodárenia, ktorý bol zaužívaný na Kysuciach.

Sezónna prevádzka v národopisnej expozícii je každoročne v mesiacoch máj - október, kedy múzeum ponúka návštevníkom množstvo nedeľných tematických programov s ukážkami tradičných výrobných techník a dramatických prejavov z oblasti rodinnej, kalendárovej a pracovnej obyčajovej tradície v podaní folklórnych skupín, súborov a ľudových hudieb kysuckého regiónu.

GPS vrcholu: N49º 22' 55, E19º 5' 40

18. Rozhľadňa na Svederníku (551 mnm)

Na vrchole Svederníckeho vrchu sa nachádza zaujímavá turistická rozhľadňa. ide o drevenú stavbu v tvare kríža. Ponúka nádherné výhľady na dolinu v okolí rieky váh, Žilinu, Malú Fatru, okolité obce, Strážovské vrchy, Bytčiansku kotlinu a Javorníky. trasa k rozhľadni vedie okolo rodného domu známeho slovenského maliara Vincenta Hložníka. Obec bola tiež rodným domovom latinského básnika Adama Vanocha. v centre Svederníka sa nachádza aj pekná kaplnka sv. Štefana a skupina historických kamenných pivničiek.

K rozhľadni vedie chodníček z centra obce Svederník a cesta pešo trvá približne pol hodiny. Je nenáročná a vhodná aj pre rodiny s deťmi.

Chodník nemá oficiálnu turistickú značku, turistu k rozhľadni privedú drevené informačné tabuľky.

GPS vrcholu: N49.2751, E18.65566

19. Korňa Živčáková/pútnicke miesto/ (788 mnm)

Hora Živčáková vysoká 787,7 metrov nad morom sa nachádza v blízkosti mesta Turzovka, no patrí pod obec Korňa. Je súčasťou Turzovskej vrchoviny. Stala sa pútnym miestom pre početné zjavenia Panny Márie už v polovici minulého storočia .Ciest k priamo pútnemu miestu je niekoľko. Najznámejšia je priamo od železničnej zastávky v Turzovke cez parkovisko ďalej chodníkom od mosta cez rieku Kysuca. Jednou z ciest je aj novovybudovaná cesta vedúca od kostola v Korni, prechádza okolo miestnych prameňov až hore.

GPS vrcholu: N 49.39444, E18.57659

20. Polom /pamätník/ (1010 mnm)

Tak ako nemôže chýbať Chata pod Suchým alebo Lietavský hrad tak podobne je na tom aj Polom kde Vás čakajú neopakovateľné výhľady na žilinskú kotlinu.

Je vrch v pohorí Lúčanská Malá Fatra, nad obcou Stráňavy, 10 km východne od Žiliny. Z ďaleka pozornosť pútajúci vrch na SZ okraji Malej Fatry je poznačený masívnou ťažbou vápenca, okrem iného pre vápenku v neďalekom Varíne. Práve preto je jednoduché lokalizovať ho z celého okolia Žiliny. Koncom II. svetovej vojny prebiehali v jeho okolí tuhé boje, ktoré pripomína pamätník na jeho vrchole, ku ktorému vedie niekoľko značkovaných chodníkov. Možná trasa pre mtb spod hradu Strečno po značenej cyklotrase, ktorá sa napojí na červenú TZ. Zo Stráňav hore po asfaltke s napojením na zelenú TZ , vhodné aj pre trekové prípadne cestné bicykle.

GPS vrcholu: N49°09′14″ E18°50′39″