Žilinský kraj, chaty a vodopády - bikepoint.sk

Žilinský kraj, chaty a vodopády

vložené 29. 03. 2023 o 14:42

Žilinský kraj je známy prírodným bohatstvom a vytvorenou sieťou turistických ako aj cykloturistických trás. Na území kraja sa nachádzajú 4 národné parky - Národný park Malá Fatra, Národný park Veľká Fatra, Národný park Nízke Tatry a Tatranský národný park a tiež tri chránené krajinné oblasti - Kysuce, Horná Orava a Strážovské vrchy. Tieto výnimočné oblasti pokrývajú viac ako 50% rozlohy kraja, čo vytvára príležitosti na rozvoj cestovného ruchu v regióne, ale čo je zároveň aj záväzkom pre ochranu nášho životného prostredia a tohto prírodného dedičstva. Cyklisti, ktorí radi spoja svoj výlet s turistikou možno ocenia pár tipov na návštevu horských chát a výletov v ich okolí ( viac tipov nájdete na našej webovej stránke  https://zilinskyturistickykraj.sk/ v sekcii brožúry).

Chata pod Chlebom 1423 m n.m.

chatapodchlebom@gmail.comwww.chatapodchlebom.sk

Jedná sa o najvyššie položenú horskú chatu v  Malej Fatre. Nenachádza sa priamo na hrebeni, ale na južnej strane Malej Fatry pod Chlebom (1646 m n.m.). Chata bola postavená v roku 1930, no v roku 1945 vypálená ustupujúcou nemeckou armádou. Neskôr bola obnovená, avšak v roku 1982 vyhorela druhýkrát. Opätovne bola postavená  na mieste bývalej hospodárskej budovy, ktorá patrila ku chate. Patrí medzi najnavštevovanejšie chaty pohoria z dôvodu ľahkej dostupnosti kabínkovou lanovkou z Vrátnej. Je ideálnym miestom na zastávku pri prechode hrebeňovky Malej Fatry. V roku 2021 prešla kompletnou rekonštrukciou a zmenila sa na modernú ekologickú horskú chatu. Ubytovať sa môžete vo viaclôžkových izbách a v podkroví chaty. 100 m od chaty je povolené stanovanie na presne vyhradenom mieste. Pochutiť si môžete na tradičných poctivých jedlách varených z čerstvých surovín.  Chata je bežne otvorená od 8:00 – 22:00 h., kuchyňa zvyčajne funguje do 21:00 h.

Prístup: Najľahšia  trasa vedie po zelenej značke z hornej stanice lanovky Vrátna cez Snilovské sedlo za 0:30 h. Ak si zvolíte výstup od Chaty Vrátna a údolnej stanice lanovky, výstup po zelenej značke potrvá 2:40 h. Zo Šútova okolo Šútovského vodopádu  po modrej značke za 3:00 h; z Trusalovej po zelenej značke za 2:30 h. Chata je dostupná aj bicyklom z Trusalovej za 2:00 h. V zime sú obľúbené výstupy na skialpoch z Turca aj z Vrátnej doliny.

Odporúčané túry v okolí: Z chaty najčastejšie turisti pokračujú po hrebeni Malej Fatry po červenej značke buď v smere do Zázrivej  alebo na opačnú stranu do Strečna. Zísť z hrebeňovky sa dá na viacerých úsekoch po trase. Strmý zostup cez Poludňový Grúň okolo Chaty pod Grúňom s cieľom pri Chate Vrátna, kde je aj autobusová zastávka, trvá 2:30 h. Trasa z chaty po červenej a od sedla Medziholie po zelenej značke do Štefanovej zaberie približne 4:30 h. Ak sa rozhodnete pokračovať až do Zázrivej, kde hrebeňovka končí, zaberie vám to 7:30 h.  Z chaty sa dá pokračovať aj opačným smerom po červenej na Veľký a Malý Kriváň a  Suchý a po zelenej na Chatu pod Kľačianskou Magurou za 5:00 h. Dole do dediny Turčianske Kľačany sa dostanete za 6:00 h. Ak sa vyberiete po červenej až na koniec hrebeňovky do Strečna, zaberie vám to 6:30 h. Po Chatu pod Suchým je to približne 4:45 h.

Horský hotel Kľak 800 m n.m.

+421 918 397 949 | info@klakpd.sk |www.skiarena-fackovskesedlo.sk

Horský hotel leží vo Fačkovskom sedle, medzi obcami Fačkov a Kľačno, v nádhernom prostredí medzi pohoriami Malá Fatra a Strážovské vrchy. Nachádza sa priamo pri lyžiarskom stredisku Skiarena. Pohodlné a cenovo výhodné ubytovanie je pre hostí pripravené v prakticky zariadených izbách s vlastným sociálnym zariadením. K dispozícii je hotelové parkovisko. Ubytovacie zariadenie poskytuje 50 lôžok a otvorené je celoročne. Ponúka stravovanie v jedálni priamo v budove hotela. Nájdete tu aj denný bar s letnou terasou. Súčasťou hotela je nové útulné wellness so saunami a vírivkou, kde sa môžete zrelaxovať po namáhavom dni.  V blízkosti je množstvo turistických trás a zjazdovky lyžiarskeho strediska.

Prístup: Hotel leží na hlavnom ťahu Rajec – Prievidza. Je prístupný autom, bicyklom aj linkovým autobusom. Hotel sa nachádza priamo na trase Cesty hrdinov SNP a je skvelým miestom na oddych.

Odporúčané túry v okolí: Obľúbený turistický výstup na  Kľak je po žltej značke za 2:30 h, ku Kľackému vodopádu po žltej a zelenej za 2:30 h, na Ostrú skalu  po žltej a červenej za 3:15 h, Z horského hotela tiež turisti pokračujú ďalej po Ceste hrdinov SNP do Čičmian po červenej značke za 4:00 h, na Strážov po červenej za 6:30 h, do Zliechova cez Strážov po červenej značke za 7:00 h, opačným smerom po červenej  značke na Vyšehrad za 8:00 h.

Chata Magurka 1 050 m n.m

+421 903 704 444 |  info@magurka-liptov.skwww.magurka-liptov.sk

Chata sa nachádza priamo v bývalej baníckej osade Magurka v prostredí Nízkych Tatier pod vrchmi Latiborská hoľa, Ďurková a Chabenec. Je učupená v krásnom prírodnom prostredí ďaleko od ruchu civilizácie, kde počuť šum stromov a zvuky prírody. História chaty siaha do medzivojnového obdobia. Dlhé rok slúžila ako dôležitý záchytný bod počas hrebeňovky Nízkych Tatier. Po revolúcii sa dostala do súkromných rúk, nebola v prevádzke a chátrala. V roku 2008 dostala nového majiteľa, prešla rekonštrukciou a zmenila sa na modernú turistickú chatu.  Poskytuje ubytovanie s kapacitou 46 lôžok, občerstvenie v reštaurácii, vysoký komfort (sauna, kaďa) a zároveň pravú atmosféru horských chát.  Funguje celoročne. V okolí nájdete mnoho značených chodníkov vhodných na pešiu turistiku.

 

Prístup: Chata je dostupná aj autom po asfaltovej ceste z Partizánskej Ľupče alebo Liptovskej Lúžnej a tiež aj cyklotrasami z Partizánskej Ľupče alebo Liptovskej Lúžnej.

Odporúčané túry v okolí: Prechádzka na Železnô po zelenej značke za 1:00 h, na Salatín po zelenej značke za 4:00 h,  Magurským zlatým chodníkom po modrej turistickej značke do Sedla Latiborskej hole za 2:00 h a ste na hrebeni Nízkych Tatier. Po trase vedie náučný chodník s malými zachádzkami. Na Latiborskú hoľu po modrej a červenej značke za 2:30 h, na  Zámostskú hoľu po žltej značke za 2:00 h, na Ďurkovú po červenej značke za 2:40 h, pod ktorou sa nachádza turistická Útulňa pod Chabencom - Útulňa Ďurkova. Na Chabenec po zelenej a červenej značke za 3:30 h.

Ťatliakova chata (Ťatliačka) 1374 m n.m.

+421 905 973 201 | tatliacka@tatliacka.skwww.tatliacka.sk

Vysokohorská chata sa nachádza v Roháčskej doline v Západných Tatrách, na križovatke turistických chodníkov, priamo pri Ťatliakovom jazere. Je obľúbenou zastávkou  na občerstvenie po absolvovaní turistickej trasy cez Roháčske plesá a tiež ideálnym miestom odkiaľ vyštartovať na celodennú hrebeňovú túru. Chata poskytuje občerstvenie a ubytovanie pre 25 osôb, v prípade núdze je možnosť využiť nocľaháreň s matracmi. Chata nie je v prevádzke celoročne, otvorená je len počas letnej sezóny od 15.júna do 30. októbra.

Prístup: od chaty Zverovka po červenej značke za 2:00 h, od parkoviska pod Spálenou za 1:45 h, bicyklom po asfaltke za 0:30 h.

Odporúčané túry v okolí:

Menej náročné:

K Roháčskym plesám  po zelenej značke za 1:00 h, k Roháčskemu vodopádu cez plesá po zelenej a modrej značke za 2:30 h,  na Rákoň cez Sedlo Zábrať po zelenej a žltej značke za 2:15 h, na Zverovku cez Látanú dolinu po zelenej a žltej značke za 5:30 h

Stredne náročné:

Na Lúčnu cez Rákoň po zelenej, žltej a modrej značke za 5:00 h, na Žiarsku chatu cez Smutné sedlo po modrej značke za 3:30 h, na Zverovku cez Rákoň, Lúčnu a Sedlo pod Osobitou po zelenej, žltej, modrej a zelenej značke za 8:30 h.

Veľmi náročné:

Na Volovec cez Rákoň po zelenej, žltej, zelenej značke a modrej značke za 3:00 h, na Ostrý Roháč cez Volovec za 3:45 h, na Plačlivé cez Volovec a Ostrý Roháč za 4:30 h, okruh z Ťatliakovej chaty po hrebeni cez Rákoň, Volovec, Plačlivé a Smutné sedlo za 6:30 h (11 km, reťazové úseky, stúpanie 1397 m, klesanie 1397 m) Na Baníkov cez Spálenú dolinu po zelenej značke za 3:15 h, na Hrubú kopu po zelenej, modrej a červenej za 3:00 h,  na Tri kopy po zelenej, modrej a červenej značke za 2:30 h, okruh cez Roháčske plesá, Spálenú dolinu, Baníkov, Hrubá kopa, Tri kopy a Smutnú dolinu za 7:00 h (13 km, reťazové úseky, stúpanie 1422 m, klesanie 1422 m)

 

Na Pachoľu cez Spálenú dolinu  po zelenej a červenej značke za 3:15 h, na Spálenú cez Spálenú dolinu po zelenej a červenej značke za 4:15 h, na Skriniarky za 5:00 h, na Salatín cez Spálenú dolinu za 6:00 h, na Brestovú za 7:30 h, trasa z Ťatliakovej chaty na Zverovku  cez Spálenú dolinu, Pachoľu, Skriniarky, Salatín a Brestovú s použitím lanovky na Zverovku približne za 9:00 h (15 km, reťazové úseky, stúpanie 1346 m, klesanie 1705 m)

Chata Slaná voda 973 m.n.m.

+421 903 942 994 | +421 903 607 511 | +421 903 607 520 | slanavoda@slanavoda.sk www.slanavoda.sk

Chata sa nachádza v Oravských Beskydách pod úpätím Babej hory a Pilska. Oblasť dostala pomenovanie podľa prítomných liečivých jódovo-brómových prameňov s vysokým obsahom soli. V 19. storočí tu fungovali kúpele, ktoré boli po 1. svetovej vojne vyrabované a zničené.

Súčasťou chaty je bar, reštaurácia, spoločenská miestnosť so stolným tenisom a biliardom a útulná terasa. Ubytovanie je rozdelené na turistickú ubytovňu, zrub, chaty, penzión a hlavnú chatu. Celková kapacita ubytovania je 180 lôžok.

Prístup: Z Oravskej Polhory po červenej turistickej značke okolo rozhľadne Trchovnica za 0:50 h, bicyklom za 0:15 h, prístup ku chate je možný aj autom.

Odporúčané túry v okolí: k Hviezdoslavovej hájovni po chodníku Milana Urbana po žltej značke za 1:00 h, na Babiu horu po žltej značke za 4:00 h, na Malú Babiu horu po červenej značke za 3:30 h, Rašelinisko Slaná voda je hneď v blízkosti chaty – nenáročná prechádzka po drevených lávkach ponad rašelinisko je vhodná aj pre deti

Horská chata Kmínek 872 m n.m.

+421 905 815 190  | +420 606 568 201 | info@chata-kminek.sk | www.chata-kminek.sk

Turistická horská chata sa nachádza na slovensko-českom pohraničí na hrebeni Kysuckých Beskýd len 5 km od obce Makov. Otvorená je celoročne a poskytuje ubytovanie s kapacitou 36 lôžok. Chata je vybavená reštauráciou, dá sa tu okúpať vo vonkajšom bazéne alebo v kúpacom sude. Chata je skvelým východiskovým bodom počas turistiky, v blízkosti sú cyklotrasy a hustá sieť turistických trás. V zime funguje malý vlek vedľa chaty a lokalitu vyhľadávajú aj bežkári. Chata má parkovisko pre 15 áut, v zime sú potrebné snehové reťaze.

Prístup: z Makova po modrej značke za 1:30 h, z Bumbálky po červenej značke za 1:00 h, autom z Makova za 0:20 h, z Vyšného Kelčova po modrej značke za 1:00 h.

Odporúčané túry v okolí: na vrch Beskyd po červenej značke za 0:45 h, do horského sedla Bumbálka po červenej značke za 1:00 h, na vrch Bobek po červenej značke za 2:15 h, na hraničný priechod Klokočov/Bíla po červenej značke za 3:30 h, na Vysokú po červenej značke za 2:45 h, do Korne po modrej značke za 2:30 h.

 

Tipy na výlety k vodopádom

Hlbocký vodopád/ Strážovské vrchy - Súľovské skaly

Vodopád je súčasťou Súľovských skál a cesta k nemu vedie po zelenej turistickej značke z obce Hlboké nad Váhom.  Má tvar lievika, padá z výšky 14 metrov a vodou ho zásobuje Hlbocký potok. Hlbocký potok sa zarezáva do Súľovských zlepencov a vytvára malú tiesňavu s kaskádami a malými krútňavovými hrncami. Vodopád je ideálny na turistiku s deťmi, dostanete sa k nemu po zelenej značke z obce nenáročným turistickým chodníkom približne za 0:30 h.

Kľacký vodopád/ Lúčanská Malá Fatra

Pod vrchom Kľak v Lúčanskej Malej Fatre  sa v nadmorskej výške 990 m n. m. nachádza 30 m vysoký Kľacký vodopád. Tento vodopád je veľmi pekný i v suchších obdobiach, skutočnú mohutnosť však nadobúda až po výdatných dažďoch. Kľacký vodopád je prístupný po značkovaných turistických chodníkoch. Najjednoduchší prístup k nemu je z obce Vrícko po zelenej značke za 2:00 h, dá sa sem však dostať i z Fačkovského sedla po žltej a zelenj značke za 2:30 h alebo z obce Fačkov po modrej a zelenej značke za 3:45 h.

Poľovnícky vodopád/ Západné Tatry

Vodopád, známy aj ako Poľovníkov či Bobrovecký vodopád, sa nachádza pod Bobroveckou dolinou. Je obľúbeným miestom rodinných prechádzok, ale aj cyklistických zastávok. Vodopád je obkolesený mohutnou skalnou stenou, padá pomedzi 2 skaly z výšky 12 metrov. Zdrojom vody je potok Stará voda, ktorý po výdatných dažďoch vytvára nádhernú vodnú stuhu.

Najjednoduchší prístup k vodopádu vedie z obce Jalovec z časti Bobrovecká vápenica, odkiaľ vás smerové tabuľky navedú priamo k vodopádu (0:45 h). Orientovať sa môžete podľa poľovníckej chaty s nápisom LOVU ZDAR, vodopád sa nachádza približne 30 m za chatou. Lokalitou prechádza aj značená cyklotrasa. Auto odporúčame nechať na bezplatnej odstavnej ploche pod lúkou Bobrovecká vápenica alebo na prakovisku pri Horskom hoteli Mních, ktoré je ideálnym miestom na občerstvenie po výlete.

Roháčsky vodopád/ Západné Tatry - Roháče

Najvyšší vodopád Západných Tatier leží 12 km od Zuberca. Nájdete ho na obľúbenej turistickej trase ku Roháčskym plesám. Nachádza sa v nadmorskej výške 1340 m n.m. a dosahuje výšku 23 m. Tvorí ho voda Studeného potoka a najpôsobivejší je po výdatných dažďoch,  tiež na jar pri topení snehu. Výstup k vodopádu je náročnejší, ale s pomocou rodičov ho zvládnu aj deti. Východiskovým bodom je parkovisko Roháče-Spálená  alebo Chata Zverovka, odkiaľ vedie červená turistická značka po asfaltke k rázcestiu Adamcuľa (1:00 h). Pokračujeme po modrej značke lesným chodníkom k vodopádu (0:30 m). V letných mesiacoch odporúčame spojiť výlet k vodopádu s výstupom k Roháčskym plesám. V zime
odporúčame pri výstupe k vodopádu využiť pomôcky ako turistické palice a stúpacie železá/mačky (chodník býva vychodený a šmykľavý najme na konci zimy a na jar).

 

Uzávery turistických chodníkov

NÍZKE TATRY

Sezónna uzávera v Nízkych Tatrách sa mierne odlišuje od uzávery na ostatnom území Tatier. Trvá od 1.11. do 30. 6. a uzavretá je len malá časť turistických chodníkov ako napríklad:

  • Kotliská – Žiar  (žltá značka)
  • Poľana – sedlo Kotliská – Žiar  (žltá značka)
  • Demänovské sedlo – sedlo Javorie – Krúpovo sedlo - Kotliská – Žiar (žltá značka)
  • Krúpovo sedlo - Chata M. R. Štefánika (červená a zelená značka) - Tento úsek sa v zime obchádza po zimnom tyčovom značení cez Ďumbier, ale len v prípade, že je trasa pokrytá súvislou snehovou pokrývkou s hrúbkou minimálne 15 cm.

 

MALÁ FATRA

Z dôvodu ochrany prírody sa v období od 1.3. do 15.6. uzatvárajú tri chodníky:

  • Medziholie – Veľký Rozsutec – Medzirozsutce (červená turistická značka)
  • Obšívanka – Malé nocľahy (modrá turistická značka)
  • Vendovka – Malý Kriváň (modrá turistická značka)

Informácie tiež môžete získať na stránkach národných parkov:

https://www.npvelkafatra.sk/

https://www.npmalafatra.sk/

https://www.napant.sk/pre-navstevnikov/turisticke-trasy/

https://www.tanap.sk/

 

ODPORÚČANIA:

Sledujte aktuálne počasie na horách a snehové podmienky či riziko lavínového nebezpečenstva napr. na stránke www.laviny.sk a tiež upozornenia na stránke Horskej záchrannej služby www.hzs.sk

Horská záchranná služba 18 300

 

 

Fotografie: archív KOCR Žilinský turistický kraj, archív subjektov, Jaroslav Moravčík, Matúš Hitka, TTstudio, Lukáš Hodoň, Shutterstock

Diskusia