Vrcholy 2019

1. Veľký Javorník (1071 mnm)

Najvyšším vrchom známeho severoslovenského pohoria Javorníky je vrch Veľký Javorník ležiaci v blízkosti slovensko-českej štátnej hranice, na pomedzí katastrov Makova a Papradna.Na vrchole sa nachádza dvojkríž, postavený v roku 2007. Na severovýchodnom svahu tohto vrchu sa rozkladá najstaršia prírodná rezervácia na Kysuciach, rezervácia Veľký Javorník. Predmetom ochrany rezervácie sú vzácne lesné spoločenstvá pralesovitého charakteru. Na vrch Veľký Javorník vedie viacero turistických chodníkov. Východiskom túr je zväčša obec Papradno (časť Podjavorník) alebo obec Makov. Avšak bikeri poznajú tento vrchol ako jeden z nádhernej hrebeňovky napr. od Kohútky po Husárik. Výstup na vrch je nenáročný, vhodný i pre rodiny s deťmi. Trasu vedúcu lesmi a lúkami spríjemňujú vo vyšších polohách porasty čučoriedok a iných lesných plodov.

 

GPS 49°19′3″S 18°21′43″V

2. Rozhľadňa nad Štiavnikom (843 mnm)

Pri stúpani z obce Štiavnik smerom na Kasárne po zelenej značke po zvačnici sa nachádza nová rozhľadňa resp. je to požiarná vyhlidková veža ktorá je voľne prístupná. Veža bola postavená v roku 2017. Je vysoká 9 metrov. Od rozhľadne sú to necelé 3 kilometre na Kasárne kde je možnosť na občerstvenie a relax.

Tento bod doporučujeme spojiť s výjazdom alebo výletom na Veľký Javorník.

3. Rozhľadňa Luby (910 mnm)

Vrch Luby patriaci do pohoria Javorníky má dva vrcholy. Vyšší – východný vrchol leží vo výške 910 m n. m., nižší – západný je o dva metre nižší.Na hlavnom hrebeni Javorníkov nájdete aj drevenú rozhľadňu na Luboch (medzi obcou Vysoká nad Kysucou a Veľkým Rovným, cca 200 m od turistického chodníka), ktorá bola postavená v roku 2012. Dostupná z Vysokej nad Kysucou a Veľkého Rovného.

https://slovenskycestovatel.sk/map/49.3512563&18.5294281

4. Lietavský hrad (635 mnm)

Sú miesta, ktoré dýchajú históriou a oplatia sa vidieť každý rok a takáto pamiatka je nepochybne Lietavský hrad!!!

Lietavský hrad /635 m.n.m./ Počiatky hradu spadajú do konca 13. storočí. Jeho staviteľmi boli s najväčšou pravdepodobnosťou Balašovci. V 15. hrad Bebekovci rozšírili. Ďalším z majiteľov bol na konci 15. storočí Pavel Kiniži, ktorý sa zaslúžil o najrozsiahlejšiu prestavbu hradu. Posledným významným pánom žijúcim na Lietave bol uherský palatin Juraj Thurzo začiatkom 17. storočí.

5. Rozhľadňa – vyhliadková veža na Dubovej (728 mnm)

Vyhliadková veža- rozhľadňa stojí na mieste pôvodnej strážnej veže vybudovanej pri Rajeckom hrade. Objekt má teda aj historický význam – ako prvok historického dedičstva, ktorý bude súčasne slúžiť na zvýšenie využívania prírodného dedičstva, ako vyhliadková veža pre turistov. Rozhľadňa dopĺňa a je súčasťou náučného chodníka „Okolím Rajeckého hradu“.

Návštevníci náučného chodníka môžu pri turistickom výstupe na Dubovú, k rozhľadni, spoznávať miestnu flóru, faunu a históriu prostredníctvom tabúľ náučného chodníka, ktoré sú doplnené o nový prvok – QR kódy a štyri nové popisy na tabuliach turistickej trasy . Tieto poskytujú ďalšie informácie o našom kultúrnom aj prírodnom dedičstve.

Výška veže je 7 metrov.

Z mesta k nej vedie zelená turistická značka a náučný chodník. Ten pokračuje po hrebeni k archeologickej lokalite Rajeckého hradu, Rozhľadňa je oceľovej konštrukcie má tvar kvádra s vyhliadkovou plochou na dvoch úrovniach.

GPS: 49.1018948, 18.6157879

Zdroj: Mesto Rajec

Foto: Richard Kohler

6. Polom /pamätník/ (1010 mnm)

je vrch v pohorí Lúčanská Malá Fatra, nad obcou Stráňavy, 10 km východne od Žiliny. Z ďaleka pozornosť pútajúci vrch na SZ okraji Malej Fatry je poznačený masívnou ťažbou vápenca, okrem iného pre vápenku v neďalekom Varíne. Práve preto je jednoduché lokalizovať ho z celého okolia Žiliny. Koncom II. svetovej vojny prebiehali v jeho okolí tuhé boje, ktoré pripomína pamätník na jeho vrchole, ku ktorému vedie niekoľko značkovaných chodníkov. Možná trasa pre mtb spod hradu Strečno po značenej cyklotrase, ktorá sa napojí na červenú TZ. Zo Stráňav hore po asfaltke s napojením na zelenú TZ , vhodné aj pre trekové prípadne cestné bicykle.

GPS 49°09′14″S 18°50′39″V

7. Rozhľadňa Divinka na Malom vrchu (490 mnm)

Rozhľadňa sa nachádza na Malom vrchu v nadmorskej výške 490 m.n.m. a vedie k nej viacero trás. Je možné sa tu dostať tak z Divinky, z Lalinka, ako aj z Diviny alebo Marčeka. Odporúčaná trasa je z Divinky, pretože odtiaľto vedie aj náučný chodník, kde je možné sa na informačných tabuliach dozvedieť mnoho zaujímavého z histórie Veľkého vrchu. Je to ideálna a nenáročná prechádzka aj pre rodiny s deťmi, keď cesta trvá približne 40 minút v pohodovom tempe.Rozhľadňa bola slávnostne otvorená 31.12. 2018. Jej výška je 19,2 metra a má 5. poschodí. Svojou výškou patrí tak medzi najvyššie rozhľadne v regióne. Tak sa príďte pokochať :-)

8. Kalvária v Rajeckej Lesnej (508 mnm)

Na zalesnenom kopci nad Rajeckou Lesnou, neďaleko Baziliky Narodenia Panny Márie známej milostivou sochou Madony zo 16. storočia, sa rozprestiera kalvária tvorená 14 kaplnkami a kostolíkom Nanebovstúpenia Pána. Pod kalváriou sa nachádza lurdská kaplnka a nikdy nezamŕzajúci prameň považovaný za zázračný.

Keď už budete v Rajeckej Lesnej tak doporučujeme navštíviť aj populárny drevenný betlehem, ktorý sa nachádza v centre obce pri kostole.

GPS: 49,040004 18,637814

9. Sedlo pod Úplazom (988 mnm)

Sedlo pod Úplazom je horské sedlo v južnej časti hlavného hrebeňa Lúčanskej Malej Fatry pod vrchom Úplaz nad Rajeckou Lesnou a je aj prechodovým sedlom medzi Rajeckolesnianskou dolinou a Valčou. Prístup je z oboch strán po širokých zvažniciach a po modrej značke.

 

 

10. Krížava (1456 mnm)

Krížava je nevýrazný hôľnatý vrchol na hlavnom hrebeni Lúčanskej Malej Fatry. Medzi výškovo podobnými vrcholmi Martinských holí je ľahko rozpoznateľný podľa vysielača na svojom vrchole. Vrchol Krížavy leží v najatraktívnejšej lúčnatej časti hrebeňa so stálymi výhľadmi. Z juhu susedí s najvyšším vrchomLúčanskej Malej Fatry, podľa ktorého dostalo pohorie meno – Veľkou lúkou (1 475,5 m). Severne sa nachádza kóta Zázrivá (1 394 m) a už osamotene sa týčiaci Minčol (1 363,9 m). Prístupová cesta pre cyklistov je od Vrútok.

 

GPS 49°05′49.68″S 18°49′09.36″V

11. Rozhľadňa na Tŕní (488 mnm)

V peknom prostredí turčianskeho vidieka, medzi obcami Turčianske Jaseno, Záborie a Horný Kalník, bola v roku 2012 vybudovaná jednoduchá turistická rozhľadňa predstavujúca príjemné oddychové miesto na Turčianskej cyklomagistrále. Poskytuje krásny výhľad na veľkú časť Turčianskej kotliny obklopenej vrchmi Malej a Veľkej Fatry. Z rozhľadne Na tŕní pri dobrej viditeľnosti dovidieť aj druhú rozhľadňu Na Kalníku. Výška rozhľadne je 8 metrov

GPS: 49,031348 18,98218

Foto: Robo Majtán

12. Poľovnícka chata Sačné (1030 mnm)

K chate na Sačné sa dostanemé Turskou dolinou od Domova dôchodcov 520 m.n.m. , za ktorým vstupujeme do lesa. 150 m za závorou môžeme z výdatnej studničky doplniť zásobu pitnej vody. Krásnou Turskou dolinou okolo potoka, nad ktorým miestami presvitajú zaujímavé skalné útvary, k turistickej značke „Spoj troch dolín“ 700 m.n.m. Pokračujeme miernejším stúpaním úbočím po novo vyasfaltovanej zvážnici s občasnými zaujímavými výhľadmi do Žilinskej kotliny až k poľovníckej chate Sačné ktorá sa nachádza vo výške 1030 metrov. Chata nieje otvorená pre verejnosť a preto si občerstvenie treba priniesť so sebou. Zo Sačného sa dá dostať na Krížavu doporučujeme pre turistov.

Foto Daniela Richtáriková

13. Starhrad (475 mnm)

Starý hrad (Starhrad) stojí na skalnatom žulovom kopci (475 m.n.m.), ktorý je súčasťou predhoria predhoria krivánskej Malej Fatry, na pravom brehu rieky Váh. Jeho pôvodný názov bol Varín (Warna, Varna, Owar). Neskôr po vybudovaní nového hradu Strečno sa začal používať názov Starý hrad (Starhra, Starigrzad). Strážil považskú obchodnú cestu a vyberalo sa tu mýto. V blízkosti hradu bol aj brod cez rieku Váh. Už samotný názov hradu naznačuje, že patrí medzi najstaršie na Považí. Svedčí o tom aj praveké hradisko nachádzajúce sa v jeho blízkosti. Sústava hradov na Považí mala chrániť severozápadnú hranicu Uhorska. Prvé zmienky o hrade Varín (Warna) sa objavujú v roku 1241 za panovania Bela IV. Začiatkom 18.storočia hrad poskytol zázemie oddielom Františka II. Rákocziho. Neskôr sa už o údržbu objektu nikto nestaral. Starý hrad postupne chátra až po súčasnú podobu.

Túra na Starý hrad: Hrad sa nachádza v blízkosti červenej turistickej značky vedúcej hrebeňom Krivánskej Fatry. Kratšiu trasu je možné začať na železničnej zastávke Strečno a po už spomínanej značke prísť na hrad. Po návrate z hradu možno pokračovať po červenej turistickej značke alebo modrej turistickej značke na Chatu pod Suchým.

Cyklotúra na Starý hrad: Hrad sa nachádza v blízkosti červenej turistickej značky vedúcej hrebeňom Krivánskej Fatry. Kratšiu trasu je možne začať na železničnej zastávke Strečno a po už spomínanej značke dostať na hrad.

14. Blatnický hrad (600 mnm)

Blatnický hrad je zrúcanina hradu. Nachádza sa na strmom kopci neďaleko rovnomennej obce Blatnica. Bol postavený v 2. polovici 13. storočia. Prvá písomná zmienka pochádza z roku 1300 kedy bol jeho majiteľom Peter z Brezovice. Hrad postavili na ochranu cesty magna via, vedúcej z Nitry na sever. Počas storočí prechádzal hrad z rúk do rúk. Pongrácovci, Necpalskovci a neskôr za Révaiovcov bol rozšírený v roku 1540. Bol dvojvežový so stredovým palácom. Koncom 17. storočia sa ho zmocnili vojská Imricha Tököliho a v 18. stor. kuruci Františka II. Rákocziho. Od roku 1790 bol neobývaný a časom chradol. Dnes na ňom prebiehajú konzervačné práce.

Na hrad sa dostanete z ústia Gaderskej doliny a cca po ť minútach na biku alebo 10 minút peši k rozbočníku a odbočíte na žltú značku smerom na hrad. Bikeri môžu pokračovať ešte zhruba 3 minuty a dostanete sa k chate po ľavej ruke a hneď za chatou odbočíte vľavo na zvažnicu, ktorá Vás taktiež privedie k hradu.

GPS: 48.947074, 18.947039

Foto: Milan Kirn

15. Rozhľadňa Terchová (609 mnm)

Rozhľadňa Terchová / 609 m.n.m./ je 30m vysoká. Je to rýchlo prístupne miesto pre turistov. Prispieva k poznaniu prírody, zdravému životnému štýlu a krásne pohľady na našu Terchovú pohladia každého na duši. Na vrchu Oblaz je teda okrem pietneho miesta aj miesto na poznávanie, vzdelávania, šport a relax. Inšpiráciou pre autora myšlienky bola terchovská pieseň: „To terchovské srdce na dvoje sa delí, jedna strana plače, druhá sa veselí…„

16. Stredoveká dedina Paseka pod Hradom Strečno (420 mnm)

Paseka vyrástla v roku 2013 v podhradí hradu Strečno. Bola postavená autenticky podľa dobových stredovekých stavieb. Pozostáva z piatich malých kompletne vybavených drevených domčekov so slamenými strechami – dom stredovekého pekára, rybára, ľudovej liečiteľky a útulne pre pútnikov. Súčasťou dediny je funkčná zvonica a studňa. Využité sú tradičné materiály tých čias – drevo a tŕstie. V bezprostrednej blízkosti vybudovanej stredovekej dediny návštevníkov zaujme oddychová časť – ohnisko s grilom a studňou. Novovybudovaný prezentačný priestor v štýle amfiteátra s lavičkami slúži na ukážky remesiel a kultúrne vystúpenia. Pri projekte sa nezabudlo ani na najdôležitejších návštevníkov – deti. Drevené ihrisko s využitím motívov hradnej architektúry ponúka možnosť stráviť príjemné chvíle pod hradom. Výstavba stredovekej dediny sa realizovala ako projekt „Oddychová zóna pod hradom Strečno".

 

GPS:49.1745179,18.8600344

Foto: Považské muzeum v Žiline

17. Kaplnka Stráň nad Kotrčinou Lúčkou (560 mnm)

Kaplnka Stráň nad Kotrčinou Lúčkou je križovatkou niekoľkých ciest. Dostanete sa tam po červenej značke od Zástrania resp. od Lysice. A potom najbližšie je to zo samotnej Kotrčinej Lúčky alebo od Kysúc z Prostredného Vadičova. Miesto je ideálne na ľahkú turistiku s deťmi.

GPS: 49,254839 18,851393

18. Chata pod Suchým (1075 mnm)

Chata bola postavená v roku 1948 a dodnes je stále v prevádzke v nezmenených interiéroch. Spodok chaty je murovaný z kameňa a ostatné poschodia sú drevené, čo chate dodáva neobyčajne útulný vzhľad typickej horskej chaty. Pri stúpaní po originálnych drevených schodoch nejednému z nás preblesne hlavou spomienka na časy pionierskych táborov a škôl v prírode. Ale práve tento kolorit dáva chate svojské čaro. Je to vyhľadávané a obľúbené miesto nie len Slovenských a Českých turistov.

Je to už klasika vo VKŽ tak prečo nie aj tento rok.

19. Rozhľadňa na Marťakovskom kopci (854 mnm)

Rozhľadňa na Marťakovskom kopci, bola budovaná v rokoch 2009-2011 z prírodných materiálov dreva a kameňa. Vypína sa v nadmorskej výške 854 m n. m. a poskytuje krásny kruhový výhľad na blízke i vzdialené hory. Dovidíte z nej na kráľovnú Moravsko-sliezskych Beskýd - Lysú Horu, najvyšší vrchol Kysúc - Veľkú Raču i majestátny Rozsutec v Malej Fatre.

Rozhľadňa sa nachádza na Javorníckom hrebeni. Prístup je po červenej turistickej značke z Čadce (a z druhej strany od Makova) a po modrej značke z Kysuckého Nového Mesta, cestou V. Galvánka. Z Ochodnice sa dostanete po zelenej na Chotárny kopec a napojíte sa na červenú hrebeňovú značku.

20. Čertová brána (659 mnm)

Známy a turisticky obľúbený prírodný útvar Čertova brána je tesná skalná zúženina nachádzajúca sa v závere Gaderskej doliny, ktorá predstavuje akési vyvrcholenie početných prírodných zaujímavostí tejto doliny. Bezprostredné okolie brány je plné ďalších kurióznych skalných útvarov a zákutí, ktoré nenechajú chladným snáď nijaký v lokalite sa mihnuvší fotoaparát. V blízkosti Čertovej brány sa Gaderská dolina vetví na Dedošovú dolinu a dolinu Selenec. Prvou menovanou možno pokračovať až k známym vrcholom hlavného hrebeňa Veľkej Fatry. K Čertovej bráne sa možno dostať po značkovanom turistickom chodníku vychádzajúcom z obce Blatnica a vedúcom celou Gaderskou dolinou.