1. etapa Giro d'Italia pre Phinneyho - bikepoint.sk

1. etapa Giro d'Italia pre Phinneyho

vložené 07. 05. 2012 o 14:32

Príjemné sobotné popoludnie a 198 cyklistov na štarte individuálnej časovky, ktorá otvorila 95. ročník Giro d' Italia. Do technicky náročných ulíc dánskeho Herningu púšťali cyklistov v minútových intervaloch (favoritov v dvojminútových). Presne o 15:40 odštartoval prvý cyklista a jeden z najslabších časovkárov - Jackson Rodriguez (Androni Giocattoli). Časovkárska kvalita totiž začala rásť až s pribúdajúcim časom.

Prvý čas pod jedenásť minút zajazdil Robert Hunter z Garminu (10:54) a dostal sa na dlhšiu dobu do vedenia. Tento kvalitný šprintér a rozbiehač špurtov pre Tylera Farrara potvrdil predpoklady, veď tento rok už prispel k triumfu v tímovej časovke v Katare. Zároveň mohol divákom pyšne prezentovať svoj nový dres cestného majstra Juhoafrickej republiky. Krátko po Hunterovi sa do ulíc Herningu dostal aj jediný slovenský cyklista na podujatí - Martin Velits. Očakávali sme od neho slušný výsledok, veď napríklad na tohtoročnej Romandii skončil v kratšej časovke na peknom štrnástom mieste. Náš cyklista sa vydal na trať ako druhý zástupca tímu Omega Pharma - Quick Step. Belgickému tímu, ktorý je plný špičkových časovkárov, hanbu nespravil a zaradil sa na priebežné štvrté miesto s časom 11:07. Postupne začali štartovať aj známejšie mená a Maťo vypadol z najlepšej desiatky.

Kolegu Roberta Huntera a Slováka Martina Velitsa odsunul o priečku nižšie ako prvý až litovský cyklista Ramunas Navardauskas. Dobrý kamarát ďalšieho Slováka Mareka Čaneckého zajazdil čas 10:48. Rodák zo Silale, ktorého prezývajú Niunius to mal rozbehnuté možno na životný úspech. Nedokázal ho poraziť ani prvý veľký favorit Roman Kreuziger, ktorý časom 11:02 stratil na Litovca 14 sekúnd a zaradil sa priebežne na štvrté miesto. Po piatom mieste v časovke v Romandii z toho bolo napokon horšie miesto, i keď vo Švajčiarsku to bol zvlnenejší profil ako v Dánsku. Mimochodom práve úvodná dánska časovka v Herningu je najsevernejšie umiestneným štartom v histórii všetkých Grand Tours.

Litovčana priamo ohrozil až skúsený Austrálčan Brett Lancaster z GreenEDGE. Ten už vyhral na Gire prológ v roku 2005, ale vtedy mala trasa iba 1150 metrov. Austrálčan bol na medzičase dokonca jednoznačne prvý, ale v cieli mu chýbala na Navardauskasa necelá sekunda. Tesné dve sekundy chýbali vo finále aj Talianovi Marcovi Pinottimu z BMC a päťnásobný národný majster v časovke sa zaradil na tretiu priečku. Práve Pinotti a Cavendish odštartovali okolo 18:00 príval hviezd a favoritov. Britský šprintér stihol pár sekúnd pred štartom ešte aj zakývať fanúšikom. V cieli mu namerali čas 11:13 a bol iba o pár desatín sekundy horší od kolegu, pomocníka a veľkého kamaráta Bernharda Eisela. Zaujímavá náhoda.

Ako druhý z ružových favoritov si časovku odkrútil Ryder Hesjedal a potvrdil, žeby sa mohol vrátiť k starej dobrej forme. Líder Garminu časom 10:55 zdolal Kreuzigera a zaradil sa priebežne do top desiatky. V tom momente mal tím Garmin v najlepšej desiatke až štyroch jazdcov a obdivuhodne dokazoval svoju časovkársku silu. Automaticky sa stali veľkým favoritom tímovej časovky vo Verone.

Tesne pred 19:00 sa konečne začal naozajstný veľký boj o víťazstvo v prvej etape a ružový dres. Postarala sa o to predovšetkým mladá generácia. Najprv Navardauskasa zosadil z trónu Manuele Boaro zo Saxo Banku časom 10:41. Šéf dánskeho tímu Saxo Bank a rodák z Herningu Bjarne Riis sa určite potešil a vycítil šancu na vytúžené UCI body. Taliana však čoskoro zdolal Geraint Thomas zo Sky časom 10:35 a toho porazil o chvíľu Taylor Phinney z BMC. Americký talent znova potvrdil svoj talent famóznym časom 10:26. Jeho priemerná rýchlosť sa teda pohybovala nad hranicou 50 km/h!

Navardauskasa a Boara odsunuli nižšie ešte Gustav Larsson z Vacansoleil, ktorý sa dostal na piate miesto a tretí Alex Rasmussen, ďalší špičkový časovkár Garminu. Švéd je najväčším favoritom záverečnej časovky v Miláne. Zaujímavá bola posledná dvojica na štarte - debutant Jan Bárta z NetAppu a veľký favorit Michele Scarponi z Lampre. Talian si etapu odkrútil symbolicky v ružovom drese, organizátori mu to povolili kvôli Contadorovej kauze.

V druhej dánskej etape si však ružový dres oblečie 21-ročný Taylor Phinney z BMC, napokon jednoznačný víťaz úvodnej individuálnej časovky Gira. Pre Američana je to iba druhá Grand Tour po Vuelte 2011 a prvýkrát si na Grand Tour vyskúša dres celkového lídra. Druhý skončil Brit Geraint Thomas zo Sky, tretie miesto získal Alex Rasmussen z Garminu. V najlepšej desiatke mali viacerých jazdcov až tri tímy - BMC, Garmin a RadioShack. Každý cyklista z top desiatky pochádza z inej krajiny, čo tiež svedčí o veľkej vyrovnanosti.

Úvodná časovka mala dopad aj na súboj favoritov, ktorý sa začal. Najlepšie dopadli Ryder Hesjedal (10:55), Roman Kreuziger (11:02), Ivan Basso (11:05) a trochu prekvapivo Joaquin Rodriguez (11:09). Najviac z lídrov na celkové poradie stratili Michele Scarponi (11:32), José Rujano (11:33) a Mikel Nieve (11:45). Rozdiely však pri pohľade na hory, ktoré prídu, nie sú vôbec veľké. Avšak, tí ktorí stratili nejaké sekundy už určite musia útočiť.

Nás potešili českí a slovenskí zástupcovia. Jan Bárta získal pri svojej premiére 27. miesto pred 28. Romanom Kreuzigerom. Martin Velits sa prepadol napokon na 39. miesto. Na pokračovanie našej trojice na Gire sa už tešíme. Pochváliť musíme aj organizátorov z Dánska, ktorí to zvládli veľmi dobre. Policajti stíhali pomedzi cyklistov púšťať aj autá. Divácka účasť a atmosféra boli tiež na slušnej úrovni. Napokon dobre dopadlo aj počasie, keď nepršalo a podmienky boli relatívne rovnaké pre všetkých. A ďalšie etapy Gira budú ešte zaujímavejšie.

 

1.PHINNEY Taylor BMC RACING TEAM 10' 26''

2.THOMAS Geraint SKY PROCYCLING + 00' 09''

3.RASMUSSEN Alex GARMIN-BARRACUDA + 00' 13''

4.BOARO Manuele TEAM SAXO BANK + 00' 15''

5.LARSSON Gustav VACANSOLEIL-DMC + 00' 22''

28.KREUZIGER Roman ASTANA PRO TEAM + 00' 36''

36.BASSO Ivan LIQUIGAS-CANNONDALE + 00' 39''

38.VELITS Martin OMEGA PHARMA - QUICK-STEP + 00' 41''

48.RODRÍGUEZ Joaquín KATUSHA TEAM + 00' 43''

113.SCHLECK Fränk RADIOSHACK-NISSAN-TREK + 00' 59''

138.SCARPONI Michele LAMPRE - ISD + 01' 06''

 

Krátke preview etapy:

Orol z Herningu. Určite poznáte túto prezývku, ktorá patrí Bjarne Riisovi, šéfovi Saxo Banku. Ten sa narodil práve v dánskom mestečku Herning, kde odštartuje individuálnou časovkou Giro d'Italia 2012. Riis potrebuje nielen potešiť svojich známych z domoviny, ale na Gire konečne aj začať zbierať body do rebríčka UCI. V Herningu to na 8700 metrov dlhej technickej trase s približne 19 zatáčkami nebude jednoduché. Rozdiely budú minimálne, ale ten najlepší získa ružový dres zrejme na viac dní. Prvý deň nie je označený ako prológ, pretože organizátori dlhodobo uprednostňujú model 21 etáp, než prológ + 20.

 

Zdroj: www.cycling-info.sk

Diskusia