2.etapa Tirreno - Adriatico

vložené 08. 03. 2012 o 17:48

Po úvodnej etape, ktorou bola časovka družstiev a pre \"slovenské\" tímy nedopadla práve najlepšie, pokračovalo Tirreno-Adriatico 2. etapou. Na prvý pohľad mohlo 230 kilometrov \"strašiť\", ale trať bola len mierne zvlnená a posledných sto kilometrov bola takmer úplná rovina, čo jasne naznačilo, že sa bude rozhodovať v šprinte celého balíka.

 

O únik sa v úvode etapy postarala talianska dvojica prokontinentálnych tímov Diego Caccia (Farnese Vini) a Stefano Pirazzi (Colnago). GreenEdge, ktorý mal vo svojom strede vedúceho jazda Matthewa Gossa však mal únik pod kontrolou a náskok nepresiahol hodnotu piatich minút. O tempo pelotónu sa starala predovšetkým dvojica výborných tempárov Svein Tuft a Tomas Vaitkus.

 

46 kilometrov pred cieľom sa náskok stenšil pod tri minúty a jazdci GreenEdge naďalej ukrajovali sekundu po sekunde. Definitívne zbohom dal balík talianskej dvojici 28 km pred cieľom. Všetko sa pripravovalo na šprintérsky dojazd. Deväťtisíc metrov pred páskou bol na programe predposledný malý kopec, na ktorom zaútočil Gasparotto z Astany a Taborre z Acqua & Sapone. Obaja však tlaku pelotónu s cyklistami Sky a OPQS na čele už po dvoch kilometroch podľahli. Na poslednom kopci 3000 metrov pred cieľom to znova skúšala dvojica. Tentoraz Van Avermaet (BMC) a jeden z cyklistov Astany. Ani oni nemali šancu. 1500 metrov pred koncom etapy došlo v druhej polovici pelotónu k pádu a zopár šprintérov tam ostalo. Nie však tí najlepší. Bolo to už samozrejme v ochrannej zóne.

 

Záverečný špurt vyhral majster sveta Mark Cavendish. Tesne za ním finišoval Óscar Freire a pomyselné stupne víťazov doplnil Tyler Farrar. V samom závere sa výborne dopredu rýchlymi nohami predral Peter Sagan a nakoniec mu patrila štvrtá pozícia. Peter tak vybojoval pre Slovensko prvý bod v rebríčku UCI World Tour 2012. V priebežnom poradí sa po etape samozrejme nič nemení, na čele ostáva partia z GreenEdge.

 

Priebežné poradie po etape doplníme...

1.CAVENDISH Mark SKY PROCYCLING 4h 36\' 36\"

2.FREIRE Óscar KATUSHA TEAM + 00\' 00\'\'

3.FARRAR Tyler GARMIN-BARRACUDA + 00\' 00\'\'

4.SAGAN Peter LIQUIGAS-CANNONDALE + 00\' 00\'\'

5.MODOLO Sacha COLNAGO - CSF INOX + 00\' 00\'\'

?VELITS Peter OMEGA PHARMA - QUICK-STEP + 00\' 00\'\'

 

Krátke preview etapy:

Príležitosť pre šprintérov prichádza v druhej etape. Pri 230 kilometrovej porcii sú na programe dve vrchárske prémie, obe sú však v prvej polovici dňa a nedostaneme sa nad 600 metrov. Medzi dvoma kopcami, ktoré podporia nejaký ten únik, ktorý bude musieť pelotón doháňať je aj jedna šprintérska prémia. Záverečný šprint pelotónu v Arezzo je teda takmer istý, zaujímavá bude mierna zatáčka asi 500 metrov pred cieľom. Niekde v tomto úseku sa nachádza aj pármetrový kopček s prevýšením 9 %, na ktorom by to niekto mohol skúsiť, ale takéto pokusy bývajú úspešné iba výnimočne. Favoritov spomedzi šprintérov je napriek tomu dosť a patrí medzi nich aj Peter Sagan. Minulý rok sa v Arezzo radoval Tyler Farrar.

 

Zdroj: http://cycling-info.sk

Diskusia