20. etapa Tour de France 2019 - bikepoint.sk

20. etapa Tour de France 2019

vložené 27. 07. 2019 o 18:51

Počasie ovplyvnilo aj dnešnú etapu. Pre možné zosuvy pôdy na trati bola dnešná 20. etapa skrátená z pôvodných 130. kilometrov na 59 kilometrov. Predposledná etapa tohtoročnej TdF začínala v Albertville a po 59. kilometroch končila na stúpaní najvyššej HC kategórie na Val Thorens vo výške 2363 m n. m. Z pôvodnej trasy boli vynechané dve stúpania aj rýchlostná prémia. Jediné dnešné stúpanie, kam zavítala Tour de France po roku 1994 iba druhý krát, malo 33,5 kilometra s priemerným sklonom 5,5 %.

Do čela dnešnej krátkej etapy sa dostala 29 členná skupina cyklistov, z ktorej sa v stúpaní osamostatnila pätica cyklistov. Trinásť kilometrov pred cieľom zaútočil z vedúcej pätice Talian Vincenzo Nibali (Bahrain Merida Pro Team) a zvíťazil. Druhý Španiel Alejandro Valverde (Movistar Team) bol pomalší o 10 sekúnd, tretí bol jeho tímový kolega Mikel Landa so stratou 14. sekúnd.

PETER SAGAN (BORA - hansgrohe) prešiel tretím najvyšší cieľom v histórii Tour na 97. mieste so stratou 15:52 min.

Vincenzo Nibali získal šieste etapové víťazstvo na TdF.

Víťazom Tour de France 2019 sa stal Egan Bernal, ktorý je prvým Kolumbíjskym víťazom pretekov. PETER SAGAN získal rekordný siedmy krát zelený dres v bodovacej súťaži. Eganovi Bernalovi, tak ako aj PETROVI SAGANOVI, stačí zajtra prísť do cieľa v Paríži.