21. etapa Tour de France 2019 - bikepoint.sk

21. etapa Tour de France 2019

vložené 28. 07. 2019 o 22:44

V poslednej etape Tour de France sa bojuje už len o etapové víťazstvo a väčšinou je to súboj špurtérov. Oslavná etapa začínala v Rambouillet a po 127 kilometroch končila na Champs-Élysées v Paríži, kde cyklisti absolvovali osem okruhov. Francúzske etapové preteky sa končia na parížskom bulvári Champs-Élysées pravidelne od roku 1975.

O víťazstvo z úniku sa v poslednej etape pokúšalo viacero cyklistov, ale z víťazstva sa tešil špurtér Caleb Ewan (Lotto Soudal) z Austrálie. Druhý skončil Dylan Groenewegen (Team Jumbo - Visma), tretí Talian Niccolo Bonifazio (Team Total Direct Energie). PETER SAGAN (BORA - hansgrohe) obsadil v záverečnej etape 10. miesto.

Maličký Celeb Ewan sa stal najúspešnejším špurtérom na tohtoročnej Tour, keď vyhral tri etapy.

Konečným víťazom 106. ročníka Tour de France sa stal Egan Bernal (Team Ineos) z Kolumbije. Dvadsaťdvaročný Bernal sa stal tretím najmladším víťazom TdF. Mladšími víťazmi za 106 rokov boli už len Henri Cornet v roku 1904 a François Faber v roku 1909. Okrem žltého dresu získal Egen Bernal aj biely dres pre najmladšieho cyklistu do 25 rokov. Egan Bernal sa stal prvým kolumbíjskym víťazom najslávnejších etapových pretekov. Team Ineos, predtým Sky, vyhral TdF sedemkrát za posledných osem rokov.

Slovenský cyklista PETER SAGAN tento rok na Tour vyhral jednu etapu a získal rekordný siedmy zelený dres v bodovacej súťaži.