Majstrovstvá Európy v cestnej cyklistike mužov Elite 2018 - bikepoint.sk

Majstrovstvá Európy v cestnej cyklistike mužov Elite 2018

vložené 12. 08. 2018 o 19:51

V Glasgowe sa dnes skončili multišportové majstrovstvá Európy 2018.

Poslednou cyklistickou disciplínou boli preteky mužov s hromadným štartom. Na mužov čakalo 16 okruhov s celkovou dĺžkou 230 kilometrov. Na okruhu s dĺžkou 14,4 km čakali na cyklistov tri kategorizované stúpania – University Avenue s dĺžkou 0,5 km s priemerom stúpania 5,4 %, Great George Street s dĺžkou 0,3 km a priemerom stúpania 7,3 % a 0,2 km stúpanie Montrose Street s priemerom 7 %. Preteky začínali pri Riverside Museum a končil v parku Glasgow Green. Po absolvovaní všetkých okruhov mali cyklisti v nohách 2222 nastúpaných metrov.

Na štarte v Glasgowe stála dnes aj šestica slovenských pretekárov - PETER SAGAN, PATRIK TYBOR, MARTIN MAHĎAR, MAREK ČANECKÝ, RÓBERT MÁLIK a LUBOŠ MALOVEC.

Takmer počas celých pretekov pršalo. Na mestskej dlažbe kadiaľ preteky viedli sa v zákrutách šmýkalo a viacerý cyklisti okúsili jej tvrdosť. Veľa cyklistov malo defekt.

Po 146. kilometroch vzdal PETER SAGAN. Majster sveta stále cíti bolesť po páde na Tour de France. Cieľ nevideli ani ostatný slovenský cyklisti, všetci preteky vzdali. Najdlhšie bol na trati PATRIK TYBOR.

Necelé štyri okruhy pred cieľom sa dostala do čela desať členná skupina, ktorá si vytvorila dostatočný náskok, aby bojovala o víťazstvo v pretekoch. V poslednom kole však v zákrute spadol z vedúcej skupiny nemecký cyklista a pribrzdil ďalších piatich cyklistov.

V čele zostala pätica cyklistov, ku ktorej sa z posledných síl vrátil ešte jeden cyklista z pádu. O titul majstra Európy tak špurtovala šestica cyklistov. Najviac síl zostalo Talianovi Matteovi Trentinovi. Druhý skončil Mathieu Van Der Poel z Holandska, trí bol Belgičan Wout Van Eart.

Autor: Milan Majtán