Report: Jihlavská 24 MTB - bikepoint.sk

Report: Jihlavská 24 MTB

vložené 22. 05. 2012 o 17:40

Píše se datum 18,19. a 20.5.2012, Jihlavská 24mtb je opět tady.

Jihlavská 24 je první ze 4 závodu seriálu 24mtb (Jihlava, Liberec, Bystřička, Žilina) a zároveň mistrovství České republiky. Do Jihlavy se sjela celá ultra maratonská špička v čele se Zdeňkem Křížem (účastníkem Crocodille trophy a mistrem Evropy r. 2008) a loňským mistrem světa Tomášem Kozákem. To už vypovídalo o kvalitě závodu. Kromě nejlepších vytvralců se na 24hodinovky sjíždí skvělá parta lidí a kamarádů ze Slovenska a Česka. Letos tam byla trošku rivalita kvůli hokeji, kde se v semifinále mistrovství světa utkalo Slovensko s Českou republikou (3:1), ale zpět k závodu. Pořadatelé si letos dali obzvlášť záležet, co se týče zázemí, předzávodního programu a tratě. Mě nejvíce zaujala změna na trati. Upustilo se od výjezdu ke křížku a zařadil se krásný singl trail kolem Staré plovárny, ten jsem si nemohl vynachválit a těšil se do něj každé kolo. To si pořadatelé zaslouží pochvalu.

Pro mě to všechno začalo v pátek. Po snídani nachystat věci, doladit detaily na kole a hlavně si vzít teplé oblečení, protože předpověď počasí na noc nebyla zrovna dobrá a teplá. Všechno máme nachystaný auto až po střechu zaplněné. Teď už zbývá v 14.00hod vyrazit směr Jihlava. Na závod mě doprovázel otec, zároveň servisní technik a přítelkyně, která měla na starost občerstvování.

Do dějiště závodu areálu Heulos v Jihlavě jsme dorazili kolem páté hodiny a zdejší uvítací výbor nás přivítal panáčkem slivovice. Pak stačilo přijet na louku, pořadatel nám ukázal box, kde budeme sídlit do neděle a šlo se stavět stany. Stany byly postaveny rychle, mě už zbývala jediná věc a to jít se zaprezentovat. Vydali jsme se s přítelkyní směrem k prezentaci, mysleli jsme si, že to bude odsypat, ale opak byl pravdou, nahrnulo se tam přede mnou asi 15 lidí a tak mě nezbývalo nic jiného než si postat chvilku ve frontě. Asi po 20minutách sem dostal číslo, čip a vše bylo připraveno na sobotní závod. Slunce pomaličku zapadá a my uléháme do stanu a chystáme se na studenou noc. Ta opravdu studená byla, teploměr místy ukazoval pouze 1 stupeň nad nulou. Přečkali jsme noc a v sobotu ráno nás probouzelo opět sluníčko. Bylo asi půl 11 a já se už připravoval na start. Nachystat pití, jídlo, seřídit kolo, nachystat oblečení, rozšlapat se a o půl 12 směr centrum města náměstí TGM, kde byl ve 12 hodin start. Nervozita už byla obrovská a já si dal cíl ujet 30 kol.

Je to tu, 12 hodin, závod byl odstartován a než najedeme do prvního měřeného kola, absolvujeme zaváděcí okruh historickým centrem Jihlavy. Uličkami jsme se propletli ve velkém tempu, sjíždíme do areálu a zároveň do prvního kola závodu. Kousek za areálem asi 300 metru je první stoupaní se spousty kamenů a napříč položenými dřevěnými pražci, říkám si zda zbytečně plýtvat sílami a stoupaní jet. Nakonec jsem ho projel poprvé a naposled. Po výšlapu nás čekal sjezd k sídlišti, opět po sjezdu jsme jeli táhlým výšlapem a pak jsme se motali v místním parku. Potom následoval další špunt, kořenitý prudký výjezd, který jsem nevyjel ani jednou a radši sem ho chodil a za menším sjezdem už mě čekal nejkrásnější úsek trati nový singl. Jeho průjezd jsem si pokaždé užíval. Po singlu se trať narovnala, byli místa na odpočinek a vydechnutí než se zase najelo do místního parku. Čekal nás prudký vydlážděný výjezd, sesednutí z kola a výběh schodů. O podál po výběhu schodů bylo na řadě divácky nejatraktivnější místo sjezd schodů u restaurace. Někteří závodníci volili jistotu a sesedli z kola, druzí schody sjížděli. Pak už čekal průjezd náměstím, sjezd do areálu, průjezd stanovým městečkem, kolo bylo u konce a takhle ještě kroužit dalších 23 hodin.

Mně se začátek závodu jel dobře, snažil jsem se držet svoje tempo a nechtěl jsem se nechat strhnout tempem závodníkama z týmu. Asi po 3 kolech sem dojel Luboše a dalších pár kol jsem absolvovali spolu. Měl jsem obkroužených asi 7 kol a objevili se první technické problémy. Obrzdil jsem destičky, tak jsem nechal kolo v depu, otec mi je vyměnil a já jeden okruh absolvoval na náhradním bajku. To bylo něco pro moje nohy a záda. Asi o 4 kila těžší bajk. Držel jsem se kolem 17 místa, blížila se noc a já se snažil udržet pozici než se setmí. Už bylo šero, dostal jsem teplé jídlo, otec mi namontoval světla a já za 20 minut mohl zase vyrazit na trať. V noci byl můj cíl posunout se startovním polem, což se mi povedlo, ale nebylo to jednoduché, protože mě za svítaní chytla krize a já musel odpočívat a spát. Nakonec od 6 do 9 ráno jsem nejel. V tu dobu jsem měl obkroužených 26 kol, cíl 30 kol se zdál nereálný. Nakonec mě dokopali ať na to kolo sednu. V tu dobu jsem musel za 4 hodiny ujet 38kilometrů a to jsem na to kolo sotva sedl. Každé šlápnutí mě bolelo víc a víc. Mám na kontě 29 kol, do konce závodu zbývá 50 minut. Zbývá jedno kolo a to už jsem si užil. Takže nakonec metu, kterou jsem si vytyčil před závodem splnil. Ujel jsem 30 kol a s 285km jsem skončil na 14.míste.

Velká pochvala patři pořadatelům a všem organizátorům závodu není co vytknout. Už se těším na další rok.

Autor: Jíři Oleš